دوره 16، شماره 78 - ( 10-1387 )                   جلد 16 شماره 78 صفحات 39-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

foroutan S K, jadid milani M. The Prevalence of Sexual Dysfunction among Divorce Requested. DMed. 2009; 16 (78) :39-44
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-92-fa.html
فروتن دکتر سید کاظم، جدیدمیلانی مریم. بررسی شیوع اختلالات جنسی در متقاضیان طلاق مراجعه‌کننده به مجتمع قضایی خانواده. دانشور پزشکی. 1387; 16 (78) :39-44

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-92-fa.html


چکیده:   (15243 مشاهده)

  مقدمه و هدف: یکی از مهم‌ترین عوامل خوشبختی در زندگی زناشویی و کیفیت زندگی خوب، روابط لذت‌بخش جنسی است، زیرا رضایت‌بخش نبودن آن، سبب ایجاد احساس محرومیت، ناکامی و عدم ایمنی در همسران می‌شود. این محرومیت جنسی می‌تواند در نهایت موجب طلاق و از هم گسستگی زندگی زناشویی گردد. نارضایتمندی جنسی در بسیاری از موارد طلاق نقش مهمی دارد. از این رو پژوهشگران بر آن شدند تا به بررسی شیوع اختلالات جنسی در متقاضیان طلاق مراجعه‌کننده به مجتمع قضایی خانواده تهران در سال 86-1385 بپردازند.

  مواد و روش‌ها: تحقیق با طراحی مقطعی ( cross- sectional ) بر روی 400 متقاضی طلاق مراجعه‌کننده به مجتمع‌های قضایی خانواده 1 و 2 شهر تهران انجام گرفت. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه ‌‌است که دارای قسمت‌های جداگانه برای مردان و زنان و هر یک دارای دو قسمت اختلالات جنسی و فرم اطلاعات دموگرافیک است. پرسشنامه زنان برای تعیین عملکرد جنسی، پرسشنامه FSFI (Female Sexual Function Index ) و پرسشنامه مردان برای تعیین عملکرد جنسی، پرسشنامه IIEF (International Index of Erectile Function ) بود که دارای بخش‌هایی به منظور بررسی تمایل و تحریک جنسی، ارگاسم و رضایت جنسی است که توسط نمونه‌های پژوهش تکمیل شده‌‌است. برای اعتبار ابزار از اعتبار محتوا و برای پایایی از آلفای کرونباخ استفاده شد.

  نتایج: پژوهش بر روی 400 متقاضی طلاق (108 مرد و 292 زن) مراجعه‌کننده به مجتمع‌های قضایی شهر تهران نشان داد 7/66 درصد مردان و 4/68 درصد زنان از زندگی جنسی با همسرانشان راضی نبودند. از نظر میزان عملکرد جنسی، مردان 2/71 درصد در حد خوب،1/23 درصد در حد متوسط و 8/5 درصد در حد ضعیف و زنان 26 درصد در حد خوب، 2/56 درصد در حد متوسط و 8/17 درصد در حد ضعیف بودند. آماره کای دو با 0001/0 p < این اختلاف را به لحاظ آماری معنادار نشان داد.

  نتیجه‌گیری: همان‌گونه که نتایج نشان داد بیش‌تر افراد درخواست‌کننده طلاق از زندگی جنسی خود رضایت نداشتند و همچنین میزان عملکرد جنسی زنان نسبت به مردان پاین‌تر است و با توجه به افزایش میزان طلاق در جامعه ضرورت دارد مسئولین امر نسبت به این موضوع توجه بیش‌تری داشته باشند، بخصوص که بیش‌تر متقاضیان طلاق به علت حجب و حیا از بیان مشکلات جنسی خود به‌عنوان یکی از دلایل طلاق شرم دارند.

واژه‌های کلیدی: اختلال جنسی، طلاق، شیوع
متن کامل [PDF 243 kb]   (2217 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb