دوره 20، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1392 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 85-90 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه دندان‌پزشکی کودکان، دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شاهد ، haghgoodent @yahoo.com
چکیده:   (6471 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: یکی از دغدغه‌های دندانپزشکی میکرولیکیج ترمیم های دندانی می‌باشد .معمولاً برای کاهش میکرولیکیج از وارنیش‌ها استفاده می‌شود. با  نانوتکنولوژی مواد دارای زیبایی، چسبندگی و ویژگی‌های مکانیکی بهتر تهیه می شود. هدف از این مطالعه مقایسه میکرولیکیج ترمیم‌های دندانی با  وارنیش نانوسیلور و وارنیش معمول بود.

 

 

 

مواد و روش‌ها: در این مطالعه که به روش آزمایشگاهی انجام شد، ابتدا وارنیش  نانوسیلوربا غلظت های مختلف آماده گردید.  30 دندان پرمولرکشیده شده به طورتصادفی در 2 دوره های زمانی  تقسیم شده و در هر دوره زمانی گروه: وارنیش حاوی نانوسیلور، وارنیش معمولی، بدون وارنیش در نظر گرفته شد. بر روی هر کدام از نمونه‌ها، 2 حفره کلاس 5  تهیه شد. حفرات ترمیمی به جز گروه شاهد، به وارنیش‌های مناسب آغشته شده و با آمالگام مناسب پر شدند. سپس نمونه‌ها در آب ریخته شده ، به مدت 3 روز ،1 ماه نگهداری شدند و پس از طی زمان مناسب ، ترمو سایکل شده و در محلول فوشین 2% قرار گرفتند. سپس دندانها  به 2 نیم تقسیم شده و میزان نفوذ رنگ به وسیله استریومیکروسکوپ بررسی شد. داده‌ها با آزمون Two-Way ANOVA و مقایسه‌های چندگانه توکی آنالیز گردید.

 

 

 

نتایج: میزان میکرولیکیج در گروه 1 ماه به طور معنی‌داری کمتر از 3 روز بود(p-value=0.000). همچنین میزان میکرولیکیج  در 3 ماده  نیز تفاوت معنی‌داری داشت (p-value=0.009).  آنالیز مقایسه‌های چندگانه توکی نشان داد میزان میکرولیکیج در گروه نانو سیلور تفاوت معنی‌داری با دو گروه دیگر دارد : با بدون وارنیش(p-value=0.005 با وارنیش معمولی (p-value=0.019) اما تفاوت گروه بدون وارنیش و وارنیش معمولی معنی‌داری نبود(p-value=0.78).

 

 

 

نتیجه‌گیری: براساس نتایج این مطالعه کاربرد نانو ذرات نقره در وارنیش از میکرولیکیج ترمیم‌های آمالگام می کاهد.

 
متن کامل [PDF 596 kb]   (1122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |