دوره 16، شماره 80 - ( 1388 )                   جلد 16 شماره 80 صفحات 35-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (12077 مشاهده)

  مقدمه و هدف: بحث‌های مختلفی در رابطه با نتایج درمانی روش‌های دیسککتومی قدامی ساده گردن، همراه با فیوژن استخوانی و استفاده از کیج وجود دارد. هدف این مطالعه بررسی نتایج درمانی این سه روش است.

  مواد و روش‌ها: بیمارانی که از سال 80 تا 83 در سه بیمارستان در تهران تحت دیسککتومی قدامی گردن بدون فیوژن، همراه با فیوژن از کرست ایلیاک و فیوژن با کیج PEEK قرار گرفته بودند، حداقل به مدت یکسال و نیم بعد از عمل تحت فالوآپ قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  نتایج: 31 نفر در گروه ACD ، 37 نفر در گروه ACDF و 35 نفر در گروه PEEK قرار داشتند. وضعیت بالینی بیماران نسبت به قبل از عمل بر اساس مقیاس Modified Prolo 18/1 53/1 بهبودی داشت. میانگین رضایت بیماران بر اساس مقیاس عمومی 12/2 23/8 بود که در گروه PEEK بیش‌تر از گروه‌های دیگر بود. در 05/94 درصد بیماران فیوژن حاصل شده بود که بین گروه‌ها تفاوت معناداری نداشت. با در نظر گرفتن درگیری بیش از یک سطح میزان فیوژن در گروه‌های همراه با فیوژن بیش‌تر بود. بیش‌ترین عارضه مربوط به گروه ACDF و کم‌ترین مربوط به PEEK بود. در گروه ACD و ACDF کاهش ارتفاع و در گروه PEEK افزایش ارتفاع فورامن وجود داشت.

  نتیجه‌گیری: انجام فیوژن در درگیری چندین سطح لازم است. با توجه به عوارض کم‌تر، میزان بهبودی و رضایت مشابه، افزایش مناسب ارتفاع فورامن استفاده از PEEK قابل توجیه و مناسب به نظر می‌رسد.

متن کامل [PDF 279 kb]   (1337 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |