دوره 16، شماره 81 - ( 4-1388 )                   جلد 16 شماره 81 صفحات 45-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (18539 مشاهده)

  مقدمه و هدف: سندروم پیش از قاعدگی ( PMS ) یا عود دوره‌ای ترکیبی از تغییرات آزار‌دهنده فیزیکی، روان‌شناختی و یا رفتاری که در مرحله لوتئال سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد. با توجه به شیوع بالای آن و عوامل متعدد و مختلف آن‌ها و عدم اطلاع از وضعیت آن در زنان شاغل در کارخانجات این تحقیق انجام شد.

  روش بررسی: تحقیقی با طراحی مقطعی روی 476 زن شاغل انجام گرفت. علائم و نشانه‌های PMS بر اساس شاخص یازده‌گانه DSM-IV در کتاب مرجع با پرسش از نمونه‌ها در دو مرحله انجام گرفت. عوامل مرتبط شامل سن، تحصیلات، شاخص توده بدن، رده شغلی، ساعت کار روزانه، قاعدگی دردناک، مقدار خونریزی قاعدگی، شدت درد قاعدگی، انجام تمرینات ورزشی و تاهل بود. شیوع PMS در نمونه‌ها تعیین و نقش عوامل مرتبط با آزمون کای دو مورد قضاوت قرار گرفت.

  نتایج: از 476 نفر از زن مورد بررسی با سنین 28/8 31، PMS در 7/67 درصد به‌دست آمد. 6/27 درصد آن‌ها PMS متوسط و شدید داشتند. شایع‌ترین شاخص سندرم پیش از قاعدگی علائم فیزیکی با 2/87 درصد، سستی و بی حالی، زود خسته شدن یا کاهش چشمگیر انرژی با 1/73 درصد و بعد اضطراب، تنش یا فشار روانی، هیجان زدگی، بی صبری یا بی قراری 6/66 درصد بود. وضعیت قاعدگی، افزایش سن، تاهل، شاخص توده بدن، عدم تمرینات منظم ورزشی و رده شغلی پایین حد علائم مستعد‌کننده PMS بود (05/0 p <). ارتباط معناداری بین تغییرات میل جنسی با PMS وجود داشت (05/0 p <).

  نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد سندرم پیش از قاعدگی در زنان شاغل در کارخانجات بالا و جای نگرانی دارد. با توجه به تبعات شناخته شده آن اقدامات لازم جهت کاهش آن را توصیه می‌کنیم.

متن کامل [PDF 355 kb]   (2062 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |