دوره 17، شماره 6 - ( اسفند ماه 1388 )                   جلد 17 شماره 6 صفحات 19-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

roghani M, Qeini M, mousavi S, ansari F, sharayeli M. Evaluation of the Effect of Oral Amaranthus caudatus Administration on Reduction of Blood Glucose and Lipids in Female Rat. DMed. 2010; 17 (6) :19-28
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-5-fa.html
روغنی مهرداد، قینی محمدحسین، موسوی سیدقاسم، انصاری فریبا، شرایلی مریم. بررسی اثر مصرف خوراکی گیاه تاج خروس در کاهش قند و چربی خون در موش صحرایی ماده. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 17 (6) :19-28

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-5-fa.html


، mehjour@yahoo.com
چکیده:   (14272 مشاهده)

  هدف: در بررسی حاضر، اثر مصرف خوراکی و دراز مدت سرشاخه گلدار تاج خروس بر میزان گلوکز و لیپیدهای سرم و مورفولوژی جزائرلانگرهانس در موش‌های صحرایی دیابتی مورد بررسی قرار گرفت.

  مواد و روش کار: موش‌های صحرایی ماده (32= n ) به چهار گروه کنترل، کنترل تحت درمان با گیاه، دیابتی و دیابتی تحت درمان با گیاه تقسیم‌ شدند. دو گروه تحت تیمار نیز از غذای موش حاوی 25/6 درصد گیاه استفاده کردند. میزان گلوکز، تری‌گلیسیرید، کلسترول تام، کلسترول LDL و HDL سرم قبل از بررسی و در هفته‌های 4 و 8 پس از بررسی تعیین شد. وضعیت سلولی جزائرلانگرهانس در چهار گروه با استفاده از روش رنگ‌آمیزی گومری مورد بررسی قرار گرفت.

  نتایج: در گروه دیابتی تحت درمان با گیاه میزان گلوکز سرم به‌طور معنادار در هفته‌های 4 و 8 کمتر از گروه دیابتی درمان نشده بود (05/0 p<- 01/0p <). علاوه بر این سطح کلسترول LDL در گروه دیابتی تحت تیمار در همین هفته‌ها کاهش معنادار در مقایسه با گروه دیابتی درمان‌نشده نشان داد (05/0 p<- 005/0p <). درمان موش‌های دیابتی با گیاه کاهش معنادار میزان تری‌گلیسیرید و کلسترول توتال سرم در مقایسه با گروه دیابتی درمان‌نشده ایجاد نکرد. در خصوص کلسترول HDL نیز یک افزایش بارز و معنادار در گروه دیابتی تحت تیمار در مقایسه با گروه دیابتی مشاهده شد (005/0 p <). از نظر بافت‌شناسی نیز در موش‌های دیابتی کاهش بارز گرانولاریته سلول‌های بتا در جزایر مشاهده شد و تیمار با گیاه نیز تغییر خاصی از این نظر ایجاد نکرد.

  نتیجه‌گیری: مصرف خوراکی سرشاخه گیاه تاج خروس در مدل تجربی دیابت قندی دارای اثر هیپوگلیسمیک بوده و موجب تغییر سودمند در مورد لیپیدهای سرم به جزء تری‌گلیسیرید و کلسترول توتال می‌شود.

متن کامل [PDF 328 kb]   (1575 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb