دوره 19، شماره 6 - ( اسفند ماه 1390 )                   جلد 19 شماره 6 صفحات 23-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Attarzadeh Hosseini S R, Shamsian A A, Abbasian S, Gahremani Moghadam M. The effect of Ramadan fasting and physical activity on anthropometrics, lipid profile and blood pressure of normal male students. DMed. 2012; 19 (6) :23-34
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-482-fa.html
عطارزاده حسینی سید رضا، شمسیان سید علی اکبر، عباسیان سقی صادق، قهرمانی مقدم مهدی. تأثیر روزه‌داری ماه رمضان و فعالیت بدنی بر شاخص‌های آنتروپومتری، نیم‌رخ چربی و فشار خون دانشجویان پسر سالم. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1390; 19 (6) :23-34

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-482-fa.html


گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد ، attarzadeh@um.ac.ir
چکیده:   (16307 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: تغییرهای نامطلوب نیم­رخ­ چربی از عوامل خطر مرتبط با چاقی و اضافه وزن است که خطر ابتلاء به سندروم متابولیک، دیابت و بیماری­های قلبی- عروقی را افزایش­می­دهد.

 

مواد و روش‌ها: در این تحقیق 19 دانشجوی پسر 19 تا 25 ساله به روش نمونه­گیری در دسترس گزینش و به دو گروه روزه­دار غیرفعال و فعال تقسیم­شدند. برنامه ورزشی گروه فعال 14 جلسه بود که سه جلسه در هفته با شدت 50 تا 75 درصد ضربان قلب ذخیره و مدت 45 تا 60 دقیقه انجام­شد. در چهار مرحله نمونه­گیر­ی خونی انجام­گرفت. تغییرهای درون و بین­گروهی داده­ها به روش اندازه­گیری تکراری تعیین و برای آن سطح معنی­داری 05/0>P در­نظر­گرفته­شد.

 

نتایج: با اینکه اثر روزه­داری با و بدون فعالیت بدنی بر اندازه­های آنتروپومتری تفاوتی معنی­دار نداشت؛ اما یک ماه روزه­داری با فعالیت­ بدنی سبب کاهش وزن، BMI، WHR و درصد چربی بدن شد. طی روزه­داری نسبت­ TG/HDL و TC/HDL گروه فعال کاهش و با اتمام روزه­داری این مقادیر به سطح اولیه برگشت. یک ماه روزه­داری بدون فعالیت بدنی سطح TG، LDL وTG/HDL را به­طور نامحسوسی افزایش­داد. اثر هر دو مداخلۀ روزه­داری با و بدون فعالیت­بدنی بر ضربان قلب استراحت، فشارخون دیاستول، سیستول، میانگین سرخرگی و هزینه اکسیژن میوکارد تفاوتی معنی­دار نداشت.

 

نتیجه‏گیری: یک ماه روزه­داری با فعالیت­ بدنی منظم، کاهش وزن، درصد چربی، WHR و BMI را سبب­شده، از تغییرهای نامطلوب نیم­رخ­ چربی جلوگیری­کرده، احتمال ابتلا به سندروم متابولیک و آترواسکلروزیس را کاهش­می­دهد.

 
متن کامل [PDF 254 kb]   (1143 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb