دوره 16، شماره 3 - ( شهریور ماه 1388 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 21-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ziaei S, vakilinia T, faghihzadeh S. A Comparative Study of the Effects of Tibolon and Hormone Replacement Therapy (HRT) on the Predictive Markers of Cardiovascular Disease in Post Menopausal Patients. DMed. 2009; 16 (3) :21-26
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-46-fa.html
ضیائی دکتر سعیده، وکیلی‌نیا طاهره، فقیه‌زاده دکتر سقراط. بررسی مقایسه‌ای اثر تیبولون و HRT بر روی نشانگرهای پیش‌گویی‌کننده بیماری‌های قلبی و عروقی در زنان یائسه. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 16 (3) :21-26

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-46-fa.html


، ziaei_99@yahoo.com
چکیده:   (9954 مشاهده)

  مقدمه: یائسگی به‌صورت قطع دائمی قاعدگی به مدت یکسال تعریف می‌شود. تیبولون یک ترکیب اختصاصی بافت است که دارای فعالیت‌های استروژنیک و پروژستاژنیک و آندروژنیک ضعیف است که این خواص اثر مناسبی روی علائم یائسگی دارند. این پژوهش یک مطالعه تجربی از نوع کارآزمایی بالینی و تحلیلی به منظور بررسی مقایسه‌ای اثر تیبولون و HRT بر روی نشانگرهای پیشگویی‌کننده بیماری‌های قلبی و عروقی در زنان یائسه است.

  مواد و روش‌ها: از میان زنانی که در دوران یائسگی با میانگین سنی 45-60 سال قرار داشتند، 140 نفر که مشخصات واحد نمونه را دارا بودند، انتخاب شدند.

  گروه اول: روزانه 5/2 میلی‌گرم قرص تیبولون و یک عدد قرص کلسیم‌دی روزانه ( Iu200+mg500 ) دریافت کردند.

  گروه دوم: روزانه یک عدد قرص استروژن کونژوگه به مقدار 625/0 میلی‌گرم به اضافه 5/2 میلی‌گرم مدروکسی پروژسترون استات و یک عدد قرص کلسیم‌دی روزانه ( Iu200+mg500 ) دریافت کردند.

  گروه سوم: روزانه یک عدد قرص کلسیم‌دی روزانه ( Iu200+mg500 ) دریافت کردند.

  سطح سرمی CRP و لیپیدهای پلاسما در ابتدا و شش ماه بعد اندازه‌گیری و با هم مقایسه شد.

  نتایج: در گروه درمانی اول، مقدار HDL و LDL کلسترول و توتال کلسترول ،تری‌گلیسیرید بعد از درمان در مقایسه با قبل از درمان کاهش یافت که این اختلاف معنادار است (05/0 P <)، نتایج ما حاکی از آن است که هر دو روش تیبولون و HRT سطح CRP سرم را بالا می‌برند، اما این افزایش در گروه HRT بیشتر است (05/0 P <). در گروه دوم، سطح سرمی HDL کلسترول بعد از درمان افزایش و LDL کلسترول و کلسترول‌توتال کاهش و تری‌گلیسرید و CRP افزایش نشان دادند که این اختلاف معنادار است (05/0 P <). در گروه سوم، در سطوح LDL و توتال کلسترول و تری‌گلیسرید کاهش مشاهده شد که این اختلاف معنادار است (05/0 P <).

  نتیجه‌گیری : علی‌رغم برخی اثرات سوء تیبولون بر بعضی از مقادیر چربی‌های خون،تیبولون می‌تواند جایگزین مناسبی برای HRT جهت تقلیل یا حذف برخی از عوارض حاصل از یائسگی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی شود.

متن کامل [PDF 272 kb]   (1363 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb