دوره 16، شماره 3 - ( شهریور ماه 1388 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 7-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

naeini A, khosravi A, tajbakhsh H, ghazanfari T, yaraei R. Anticandida and Immunomodulatory Effects of Foeniculum Vulgare Mill in Vitro. DMed. 2009; 16 (3) :7-20
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-45-fa.html
نائینی دکتر علیرضا، خسروی دکتر علیرضا، تاجبخش دکتر حسن، غضنفری دکتر طوبی، یارایی رویا. بررسی اثرات ضدکاندیدایی و ایمونومدولاتوری اسانس و عصاره‌های گیاه رازیانه (Foeniculum Vulgare Mill) در شرایط آزمایشگاهی (In Vitro) . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 16 (3) :7-20

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-45-fa.html


، khosravi@ut.ac.ir
چکیده:   (17127 مشاهده)

  مقدمه و هدف: دانه رازیانه در طب سنتی به طور وسیعی استفاده شده و در غذا مصرف فراوانی دارد. در کتب طب سنتی از تخم رازیانه به عنوان چاشنی در غذا، بادشکن، ضدمیکرب و ضدانگل نام برده شده است. با توجه به ویژگی‌هایی رازیانه، اثرات ضدکاندیدایی عصاره‌های آبی، الکلی، استونی و اسانس دانه رازیانه روی مخمر کاندیداآلبیکنس و همچنین با توجه به نقش ماکروفاژها در ایمنی ذاتی، اثرات عصاره‌های آبی، اتانلی و استونی دانه رازیانه برروی ماکروفاژهای صفاقی موش BALB/c مورد مطالعه قرار گرفت.

  مواد و روش‌ها: برای بررسی اثرات ضدکاندیدایی اسا نس و عصاره‌های دانه رازیانه از روش دیسک‌گذاری و آزمایش رقیق‌سازی در براث استفاده شد. برای سنجش اثرات ایمونومدولاتوری عصاره های دانه رازیانه از آزمایش‌های MTT ، NO و برای بررسی کشندگی مخمر کاندیدا آلبیکنس توسط ماکروفاژ صفاقی موش از آزمایش‌های NBT و کشندگی ( Killing ) استفاده شد.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد که فعالیت ضد کاندیدایی اسانس دانه رازیانه قوی بوده و اثرات ضدکاندیدایی آن ( MIC و MFC ) به‌ترتیب300 و 308 میکروگرم در میلی‌لیتر است. از طرفی تولید نیتریک‌اکساید در ماکروفاژهای صفاقی که با عصاره استونی رازیانه در غلظت mg/ml10 تیمار شده بودند، افزایش معناداری نشان داد (02/0 P <). همچنین تولید ) ROS Reactive Oxygen Species ) در محیط دارای عصاره استونی رازیانه افزایش معناداری نسبت به گروه کنترل نشان داد (001/0 P <). بررسی کشندگی نیز نشان داد که ماکروفاژهای تیمار شده با غلظت‌های mg/ml10 و mg/ml20 افزایش فعالیت ضدکاندیدایی بیشتری نسبت به گروه کنترل داشتند.

  نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد که اسانس رازیانه دارای اثرات ضدکاندیدایی قوی است. از طرفی با توجه به اثرات ایمونومدولاتوری عصاره استونی رازیانه بر تحریک ماکروفاژهای صفاقی موش و تولید نیتریک‌اکساید و ROS و کشندگی کاندیدا آلبیکنس، لازم است تا مطالعات بیشتری بر روی مدل های حیوانی و انسانی جهت روشن شدن ترکیبات موثر آن بر بیماری کاندیدیازیس صورت پذیرد.

متن کامل [PDF 420 kb]   (2666 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb