دوره 18، شماره 92 - ( 2-1390 )                   جلد 18 شماره 92 صفحات 1-4 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیماری‌های داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (8592 مشاهده)

مقدمه و هدف: سندروم تونل کارپ بیماری شایعی است که به علت گیرافتادن عصب مدیان در تونل کارپ ایجادمی­شود و بیماران درد، پار استزی و در­نهایت، آتروفی عضلات دست دچار می­شوند. در جایگاه تشخیص بیماری از شرح­حال، معاینه و مطالعات الکترو فیزیولوژیک استفاده­می­شود. به­تازگی، علامت Volar Hot Dog (VHD) برای تشخیص بیماری مطرح­شده است؛ در این مقاله، این علامت به­منظور یک تست تشخیصی و براساس طب مبتنی بر شواهد، بررسی­شده­است.

 

مواد و روش‌ها: در پنجاه بیمار که به علت درد، پاراستزی و کرختی در مسیر عصب مدیان مراجعه­کرده­بودند و بر اساس معیارهای NIOSH به سندروم تونل کارپ دچار بودند و در پنجاه بیمار بدون علایم بالا، تست (علامت)  VHD به صورت لمس یک توده سوسیسی­ شکل در ناحیه مچ دست مورد بررسی قرارگرفتند.

 

نتایج: حساسیت  تست (علامت) VHD 0.84 و ویژگی تست 0.32  و دقت تست 0.58 محاسبه­شد. احتمال بیماری پیش­از انجام تست 0.5 و احتمال بیماری پس از وجود تست مثبت 0.55 و احتمال بیماری بعداز وجود تست، منفی 0.33 بود. نسبت درست­نمایی مثبت (LR+) 1.23 و  نسبت درست­نمایی منفی (LR-) 0.5 به­­دست­آمد.

 

نتیجه‌گیری: تست VHD حساسیتی بالاتر از تست­های هافمن تینل و فالن دارد ولی ویژگی آن کمتر است و با توجه به LR+ 1.2 ( بین 1 تا 2) ارزش تست کم تا بدون ارزش و LR- 0.5 (بین 0.2 تا 0.5) ارزش تست، کم تا متوسط است و بیشتر به­منظور غربالگری سندروم تونل کارپ کاربرددارد.

متن کامل [PDF 192 kb]   (1722 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |