دوره 15، شماره 74 - ( 2-1387 )                   جلد 15 شماره 74 صفحات 41-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaedi G, Sabeti A, rostami R, shams J. Relationship between Emotional Intelligence and Defense Mechanisms. DMed. 2008; 15 (74) :41-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-247-fa.html
قائدی غلامحسین، ثابتی آزاد، رستمی رضا، شمس جمال. ارتباط بین هوش هیجانی و سازوکار‌‌های دفاعی. دانشور پزشکی. 1387; 15 (74) :41-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-247-fa.html


دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد
چکیده:   (15577 مشاهده)

  مقدمه و هدف: هوش هیجانی به عنوان توانایی مدیریت هیجانات و احساسات، نقش مهمی در زندگی و موفقیت افراد دارد. در این بین سازوکار‌های دفاعی که به صورت ناهشیار صورت می‌گیرند، هیجانات و در نتیجه مدیریت هیجانات را تحت تأثیر قرار داده، سطح هوش هیجانی در افراد را دستخوش تغییر می‌کنند. این مقاله سعی دارد که رابطه بین سازوکار‌های دفاعی و هوش هیجانی را مورد بررسی قرار دهد.

 

 

  

 

 

 

روش کار: برای بررسی رابطه بین سازوکار‌های دفاعی و هوش هیجانی، نمونه‌ای 300 نفری از دانشجویان (153 دختر و 147 پسر) دانشگاه شاهد به صورت تصادفی انتخاب شد. سپس پرسشنامه سبک دفاعی و مقیاس هوش هیجانی بر روی آزمودنی‌ها اجرا شد. برای تحلیل داده‌‌ها از تحلیل‌های توصیفی، آزمون تی گروه‌های مستقل، همبستگی و رگرسیون چندگانه استفاده شد.

  نتایج: یافته‌های حاصل از پژوهش نشان داد که تنها بین سبک‌های دفاعی بالغ و نوروتیک با مؤلفه‌های هوش هیجانی رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. بین دو جنس در ابعاد ادراک و تنظیم هیجانات و نمره کلی هوش هیجانی، تفاوت معناداری وجود داشت و دختران در این سه عامل، نمرات بالاتری نسبت به پسران کسب کردند. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که در بین دختران فقط سبک دفاعی بالغ پیش‌بینی‌کننده هوش هیجانی و مؤلفه‌هایش بود، در حالی که در پسران، علاوه بر سبک دفاعی بالغ، سبک دفاعی نوروتیک نیز هوش‌هیجانی و مؤلفه‌هایش را پیش‌بینی می‌کرد.

  نتیجه‌گیری: به طور کلی، نتایج نشان داد که آن دسته از افراد که از سبک‌های دفاعی بالغ و نوروتیک استفاده می‌کنند،‌ از هوش هیجانی بالاتری برخوردارند.

متن کامل [PDF 278 kb]   (1433 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb