دوره 26، شماره 6 - ( اسفند ماه 1397 )                   جلد 26 شماره 6 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست شناسی میکروبیولوژی دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (1929 مشاهده)
مقدمه و هدف: FSH هورمون گلیکوپروتئین هترودایمری است که در رشد و بلوغ اندام‌های جنسی و صفات ثانویه مؤثر است. گنادوتروپین‌های قابل تزریق نقش پیشرو در درمان ناباروری داشته‌اند. تولید FSH در داخل کشور یکی از اهداف مهم پیرامون این دارو است. هدف از این مطالعه امکان تولید آزمایشگاهی FSH نوترکیب می‌باشد.
 
مواد و روش­ها: وکتور حاوی زیر واحد آلفا و بتای ژن FSH انسانی در باکتری DH5α  انتقال و پلاسمید جداسازی و توسط لیپوفکتامین 2000  به سلول تخمدان همستر چینی ترانسفکت شد. سلول‌ها بوسیله نئومایسین به مدت 10 روز تیمار و سلولهای ترانسفکت شده انتخاب شدند. بیان پروتئین بوسیله الایزا مورد بررسی قرار گرفت. محصول با روش کروماتوگرافی افینیتی خالص شد. جهت محاسبه راندمان تخلیص، غلظت پروتئین قبل و بعد از کروماتوگرافی به وسیله الایزا مورد سنجش قرار گرفت. جهت تائید خلوص پروتئین از روش SDS-PAGE و وسترن بلاتینگ استفاده شد. سپس به رت ماده تزریق و عملکرد پروتئین بررسی شد.
 
نتایج: بیان پروتئین با استفاده از تست الایزا در 450 نانومتر mIU/ml 538/43 تائید شد. در مرحله تخلیص با روش کروماتوگرافی افینیتی، پیک مربوط به FSH در بازه زمانی حدود 9/7 دقیقه مشاهده و راندمان تخلیص 70% محاسبه شد. وجود باند 45 کیلودالتونی بر روی ژل و غشای PVDF پس از تخلیص، حضورFSH  را تائید نمود. افزایش وزن  تخمدان بعد از تزریق، عملکردی بودن پروتئین را تائید نمود.
 
نتیجه‌گیری: در حال حاضر تولید هورمون‌های نوترکیب از نیازهای کشور محسوب می‌شود، بنابراین دست‌یابی به این هدف ارزشمند نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد و ما در این پژوهش سعی نمودیم این مسیر را به منظور تولید هورمون FSH انسانی به‌ عنوان یک داروی نوترکیب مؤثر در درمان ناباروری هموار نماییم.
متن کامل [PDF 889 kb]   (479 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی