دوره 18، شماره 91 - ( 12-1389 )                   جلد 18 شماره 91 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مجتمع تولیدی- تحقیقاتی انستیتوپاستور ایران
چکیده:   (16637 مشاهده)

مقدمه و هدف: لیپوآرابینومان مانوزیله (ManLAM)­ از آنتی­ژن‌های گلیکولیپیدی است که درصد قابل توجهی از دیواره سلولی باکتری مایکوباکتریوم بویس ب ث ژ را تشکیل می‌دهد. نظر به اینکه تولید آنتی‌بادی‌ منوکلونال آن، به­ویژه در طراحی کیت تشخیص سریع بیماری سل  کاربردهایی فراوان دارد، لذا هدف از تحقیق حاضر، تولید آنتی بادی منوکلونال ضد این آنتی­ژن می‌باشد.

 

مواد و روش کار: پس از تزریق‌های منظم موش‌های BALB/c با BCG سونیکیت­شده، آنتی‌ژن LAM­، تیتر آنتی‌بادی تولیدشده بررسی­گردید. لنفوسیت‌های طحالی موش­ها و سلول­های میلومای Sp2/0 با کمک پلی‌اتیلن‌گلیکول امتزاج­داده­شدند. سلول­ها در محیط HAT­ انتخاب­شدند و کلون‌های مولد آنتی‌بادی ضد آنتی‌ژن LAM با استفاده از آزمون الایزا­ شناسایی­شدند؛ پس از تخلیص آنتی­بادی منوکلونال، شناسایی آنتی­ژن­های لیپوآرابینومان مانوزیله و BCG سونیکیت­شده با روش وسترن بلاتینگ انجام­گرفت.

 

نتایج: تعداد­2 کلون H2-3B9 , H1-3D3 مولدآنتی‌بادی اختصاصی با جذب بالا در آزمایش الایزا، انتخاب­شدند. نتایج وسترن بلاتینگ، باند­30 کیلو دالتونی مربوط به آنتی­ژن‌های لیپوآرابینومان مانوزیله و BCG سونیکیت­شده با استفاده از آنتی­بادی‌های منوکلونال IgM و IgG3 را تأییدمی‌کرد.

 

نتیجه­گیری: نتایج نشان­داد که امکان تولید و تخلیص آنتی­بادی منوکلونال با استفاده از امتزاج لنفوسیت‌های B طحال موش­های ایمن­شده و­ سلول­های میلوما وجودداشته، تأیید واکنش اختصاصی آنتی­بادی مذکور قبل از انجام مطالعات  تشخیصی در شناسایی سریع سل در ادرار بیماران­ و بررسی‌های مصونیت­زایی واکسن ب ث ژ مورد توجه خواهدبود.

 

متن کامل [PDF 249 kb]   (2226 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |