دوره 26، شماره 138 - ( 10-1397 )                   جلد 26 شماره 138 صفحات 35-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه پژوهشی عدالت در سلامت، مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی، گروه فیزیولوژی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (840 مشاهده)
مقدمه و هدف: خواب طبیعی باعث تجدید و تقویت قوا می‌شود. خواب در نتیجه افزایش رطوبت در مغز است که این رطوبت مانع حرکت روح در عصب شده و در نتیجه فرد به خواب می‌رود. هزینه‌های بالا، عوارض درمان و همچنین عدم پاسخ مناسب به درمان‌های رایج علاقه به استفاده از درمان‌های مکمل را افزایش داده است. مطالعه حاضر به بررسی عوامل مرتبط با بی‌خوابی و خواب خوب از دیدگاه طب سنتی ایران و طب رایج می‌پردازد.
 
مواد و روش‌ها: در این بررسی که یک مطالعه کتابخانه‌ای است متون قدیمی و پایگاه‌های اطلاعاتی روز دنیا جستجو شده و خواب و اختلالات مربوطه بر مبنای طب جدید و قدیم مقایسه شده است.
 
نتایج: علل بی‌خوابی به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می‌شوند که عواملی مانند خشکی مغز، از علل درونی و مواردی مانند غم از علل بیرونی می‌باشند. خواب مناسب با مزاج فصول و میزان رطوبت آن، ورزش ملایم، هضم خوب غذا، دفع مناسب سموم و همچنین کنترل مناسب اعراض نفسانی مرتبط است. ایجاد رطوبت مناسب در مغز، پرهیز از غذاهای نفاخ و خشکی افزای مغز و ماساژ کف پا از درمان‌های مناسب برای بی‌خوابی می‌باشند.
 
نتیجه‌گیری: هر دو مکتب طبی به زمان‌بندی مناسب خواب توجه داشته بر پرهیز از خواب روز تأکید دارند. همچنین اصلاح سبک زندگی خط اول درمان در اختلالات مرتبط با خواب از دیدگاه طب جدید و قدیم است.
واژه‌های کلیدی: طب سنتی، ابن‌سینا، بی‌خوابی
متن کامل [PDF 548 kb]   (943 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی