دوره 25، شماره 136 - ( 6-1397 )                   جلد 25 شماره 136 صفحات 1-6 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زنان، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (664 مشاهده)
مقدمه و هدف: تقریباً 13٪ - 18.4٪ از زنان باردار در طول بارداری افسردگی دارند. در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد ارتباط بین ورزش در دوران بارداری و علائم افسردگی در زنان باردار سالم وجود ندارد. در این مطالعه، اثرات یک برنامه تمرینی قبل از زایمان بر روی نمره افسردگی ادینبورگ بررسی شده است.
 مواد و روش‌ها: در مجموع 100 زن باردار سالم (سن 18 سال و سن بارداری 21 تا 24 هفته) به دو گروه، گروه مداخله (50 نفر) و کنترل (50 نفر) تقسیم شدند. به گروه تجربی یک برنامه ورزشی 12 هفته‌ای (توصیه‌های استاندارد شامل تمرین هوازی و تمرینات قدرتی) بین 20 تا 36 هفته بارداری تحت نظارت هر دو هفته ارائه شد. آن‌ها تشویق می‌شدند که سه روز در هفته برنامه ورزشی آموزش داده شده را در منزل انجام دهند. گروه کنترل مراقبت‌های روتین بارداری را دریافت می‌کردند. نتیجه اولیه نشانه‌های افسردگی بود که توسط پرسشنامه افسردگی ادینبورگ در اولین مصاحبه و بلافاصله پس از مداخله 12 هفته‌ای مورد ارزیابی قرار گرفت.
 یافته‌ها: مقایسه میانگین و انحراف معیار نمره پرسشنامه افسردگی ادینبرگ در دو گروه قبل از مداخله نشان داد که اختلاف مشخص آماری بین دو گروه قبل از مداخله وجود ندارد.( p>0.05) پس از مداخله 12 هفته‌ای، نمره افسردگی پرسشنامه ادینبورگ گروه مداخله به طور معنی‌داری نسبت به گروه کنترل علائم کاهش یافت (P<0.01). مقایسه میانگین و انحراف معیار تفاوت نمرات افسردگی ادینبرگ قبل و بعد از مداخله نشان‌دهنده اختلاف مشخص آماری دو گروه است p<0.001) ).
 نتیجه‌گیری: ورزش در دوران بارداری علائم افسردگی را کاهش می‌دهد. توصیه و ترویج انجام ورزش و فعالیت فیزیکی در بارداری اقدامی مفید برای سلامت جسمی و روانی زنان است.
واژه‌های کلیدی: ورزش، بارداری، افسردگی
متن کامل [PDF 606 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش