دوره 25، شماره 134 - ( 2-1397 )                   جلد 25 شماره 134 صفحات 71-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و منابع انسانی، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (770 مشاهده)
مقدمه و هدف: مشارکت بخش دولتی و غیردولتی برای اولین بار در حوزه سلامت کشور با همکاری موسسه غیرانتفاعی محب و بیمارستان هاشمی نژاد تهران و در جهت همسوسازی نقاط قوت بخش دولتی و خصوصی و حذف نقاط ضعف آن‌ها آغاز شد. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر اجرای الگوی مشارکت دولتی- خصوصی (PPP) بر روی شاخص‌های عملکردی بیمارستان هاشمی نژاد تهران انجام شده است.
 
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع تحلیلی- مقایسه‌ای بوده که به صورت مقطعی در سال 1394 انجام شده است. وضعیت شاخص‌های عملکردی بیمارستان هاشمی نژاد تهران در دو مقطع زمانی قبل و بعد از بکارگیری PPP (3 سال قبل و 3 سال پس از اجرای PPP) توسط چک‌لیست گردآوری شده است. برای تحلیل داده‌ها علاوه بر آمار توصیفی، از آزمون آماری تی زوجی توسط نرم‌افزار SPSS21 و در سطح معناداری 05/0 استفاده گردید.
 
نتایج: تغییرات در تمام شاخص‌های مورد مطالعه قبل و بعد از اجرای الگوی PPP، به لحاظ آماری معنی‌دار بوده است (P<0.05). شاخص ضریب اشغال تخت از 18/76 به 36/81، میانگین مدت اقامت از 1/5 به 46/4 و نرخ گردش تخت از 62/4 به 72/5 رسیده است. همچنین شاخص‌های تعداد پذیرش، مراجعین درمانگاه، مراجعین اورژانس و اعمال جراحی افزایش چشمگیری پس از اجرای PPP داشته است.
 
نتیجه‌گیری: تغییرات چشمگیری در وضعیت شاخص‌های عملکردی بیمارستان بعد از اجرای PPP حاصل شده است. پیشنهاد می‌گردد مدیران و سیاست‌گذاران نظام سلامت برای توسعه این رویکرد در بیمارستان‌های دولتی سطح کشور بسترهای لازم را فراهم نمایند.
متن کامل [PDF 541 kb]   (340 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی