دوره 25، شماره 134 - ( 2-1397 )                   جلد 25 شماره 134 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات میکروب‌شناسی مولکولی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (948 مشاهده)
مقدمه و هدف: استفاده از انواع داروهای ضد قارچی به ویژه در مقادیر بالا در درمان عفونت‌های ناشی از کاندیدا آلبیکنس، با ایجاد مقاومت نسبت به داروهای مذکور همراه بوده است. ساکارومایسس بولاردی مخمری غیر پاتوژن است که در پیشگیری و درمان عفونت‌های روده‌ای ایجادشده در اثر باکتری‌های بیماری‌زا مؤثر است. همچنین شواهدی از اثر این مخمر بر مهار بیماری‌زایی کاندیدا آلبیکنس وجود دارد.
 
مواد و روش‌ها: عصاره ساکارومایسس بولاردی از کشت فیلتر شده در محیط‌های YNB و PDB به دست آمد. حساسیت مخمر کاندیداآلبیکنس (سویه استاندارد ATCC10231 و 14 جدایه بالینی) به عصاره ساکارومایسس بولاردی به روش میکرو دایلوشن براث و مطابق پروتکل استاندارد ClSI-M27-A3 انجام شد. ترکیب شیمیایی عصاره به روش GC/MS تعیین شد.
 
نتایج: از یک لیتر کشت 24 ساعته در محیط YNB،20 میلی‌گرم ماده خشک و از یک لیتر کشت 24 ساعته در محیط PDB، 50 میلی‌گرم ماده خشک به دست آمد. عصاره ساکارومایسس بولاردی اثر مهارکنندگی رشد و کشندگی بر جدایه های کاندیدا البیکنس نداشت. هردو عصاره به دست آمده از محیط‌های کشت YNB و PDB اثرات مشابه داشتند. آنالیز عصاره ساکارومایسس بولاردی به روش GC/MS منجر به شناسایی 11 ترکیب شد که شامل 86.18 درصد ترکیبات عصاره بوده است. Tyrosol با 37.08 در صد و Phenylethyl Alcohol با 26.75 درصد، بیشترین مقادیر شناسایی‌شده را داشته و 74 درصد ترکیبات این عصاره را تشکیل داده‌اند.
 
نتیجه‌گیری: ترکیبات اصلی عصاره ساکارومایسس بولاردی، Tyrosol (37.08 در صد) و     Phenylethyl Alcohol (26.75 درصد) بود. نتایج مطالعه حاضر نشان می‌دهد عصاره ساکارومایسس بولاردی اثرات مهارکنندگی رشد و کشندگی بر مخمر کاندیدا آلبیکنس ندارد.
متن کامل [PDF 706 kb]   (398 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی