دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 55-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات میکروب شناسی مولکولی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (1401 مشاهده)
مقدمه و هدف: تولید بیوفیلم یک فاکتور بیماری‌زایی مهم در استافیلوکوکوس اورئوس است. اغلب عفونت‌های مرتبط با بیوفیلم این باکتری به سختی با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود. تا به حال مکانیسم‌های زیادی برای عملکرد مخمرهای پروبیوتیکی در مقابل عفونت‌های باکتریایی توضیح داده‌شده اما مطالعات کمی در زمینه تأثیر آن‌ها بر تشکیل بیوفیلم انجام شده است. هدف از این تحقیق بررسی اثر مخمر ساکارومایسس سرویزیه بر تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس بود.
 
مواد و روش‌ها: از کشت ساکارومایسس سرویزیه عصاره سوپرناتانت و لیزات تهیه شد. پس از تعیین MIC، تأثیر عصاره‌ها با سه غلظت µg/ml 512، 1024 و 2048 بر تشکیل بیوفیلم دوسویه استاندارد باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ATCC 29213 (حساس به متی سیلین) و ATCC 33591 (مقاوم به متی سیلین) به روش میکروتیتر پلیت با سه بار تکرار مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
نتایج: هر دو عصاره سوپرناتانت و لیزات مخمر توانستند در تمامی غلظت‌ها تشکیل بیوفیلم دوسویه حساس و مقاوم به متی سیلین استافیلوکوکوس اورئوس را به طور معنی‌داری کاهش دهند (P<0.001). درحالی‌که هر دوسویه مورد مطالعه تولیدکننده بیوفیلم قوی بودند، غلظت µg/ml 2048 سوپرناتانت توانست تشکیل بیوفیلم آن‌ها را به درجه متوسط کاهش دهد. همچنین لیزات به طور مؤثرتری موجب کاهش تشکیل بیوفیلم به درجه ضعیف شد.
 
نتیجه‌گیری: در این مطالعه برای اولین بار اثر مطلوب مخمر ساکارومایسس سرویزیه بر کاهش تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس مشاهده شد. با انجام مطالعات بیشتر می‌توان به درمان عفونت‌های ناشی از بیوفیلم این باکتری با استفاده از مخمرهای پروبیوتیکی امیدوار بود.
 
 
متن کامل [PDF 497 kb]   (446 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی