دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 8-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

سعیدی نوید، اولیا پرویز، امین مرعشی سیدمحمود، صادری حوریه. اثر مخمر پروبیوتیکی ساکارومایسس سرویزیه بر تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 25 (132) :8-0

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1848-fa.html


مرکز تحقیقات میکروب شناسی مولکولی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (34 مشاهده)
زمینه و اهداف: تولید بیوفیلم یک فاکتور بیماری زایی مهم در استافیلوکوکوس اورئوس است. اغلب عفونت‌های مرتبط با بیوفیلم این باکتری به سختی با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می شود. تا به حال مکانیسم های زیادی برای عملکرد مخمرهای پروبیوتیکی در مقابل عفونت های باکتریایی توضیح داده شده اما مطالعات کمی در زمینه تاثیر آنها بر تشکیل بیوفیلم انجام شده است. هدف از این تحقیق بررسی اثر مخمر ساکارومایسس سرویزیه بر تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس بود.
مواد و روش کار: از کشت ساکارومایسس سرویزیه عصاره سوپرناتانت و لیزات تهیه شد. پس از تعیین MIC، تاثیر عصاره ها با سه غلظت µg/ml 512، 1024 و 2048 بر تشکیل بیوفیلم دو سویه استاندارد باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ATCC 29213 (حساس به متی سیلین) و ATCC 33591 (مقاوم به متی سیلین) به روش میکروتیتر پلیت با سه بار تکرار مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: هر دو عصاره سوپرناتانت و لیزات مخمر توانستند در تمامی غلظت ها تشکیل بیوفیلم دو سویه حساس و مقاوم به متی سیلین استافیلوکوکوس اورئوس را به طور معنی داری کاهش دهند (P<0.001). در حالیکه هر دو سویه مورد مطالعه تولید کننده بیوفیلم قوی بودند، غلظت µg/ml 2048 سوپرناتانت توانست تشکیل بیوفیلم آن ها را به درجه متوسط کاهش دهد. همچنین لیزات به طور موثرتری موجب کاهش تشکیل بیوفیلم به درجه ضعیف شد.
نتیجه گیری: در این مطالعه برای اولین بار اثر مطلوب مخمر ساکارومایسس سرویزیه بر کاهش تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس مشاهده شد. با انجام مطالعات بیشتر می توان به درمان عفونت های ناشی از بیوفیلم این باکتری با استفاده از مخمرهای پروبیوتیکی امیدوار بود.
 
واژگان کلیدی: استافیلوکوکوس اورئوس، بیوفیلم، پروبیوتیک، ساکارومایسس سرویزیه
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb