دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 45-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه طب سنتی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (1271 مشاهده)
مقدمه و هدف: کشف دارو بر اساس داروهای سنتی فارماکولوژی معکوس نامیده می‌شود. هنگام جستجوی داروهای طب سنتی با دو دسته بیماری، مواجه هستیم: نخست، بیماری‌هایی مانند یبوست که امکان تطبیق نسبی یا کامل آن‌ها در طب رایج و طب سنتی وجود دارد. دوم، بیماری‌هایی مانند زخم پای دیابتی که به‌طور مستقیم، ذکری از آن‌ها در طب سنتی وجود ندارد. هدف از پژوهش حاضر، اولویت‌بندی مفردات طب سنتی و استفاده از فارماکولوژی معکوس، برای ساخت داروهای جدید مؤثر بر زخم پای دیابتی است.
 
مواد و روش‌ها: در این تحقیق کتابخانه‌ای، در سطح اول، انواع قروح در 4 منبع طب سنتی، جستجو و جمع‌آوری گردیدند و سپس بر اساس تشابه با علائم اصلی زخم پای دیابتی، قروح به دو گروه دارای علائم نزدیک به زخم پای دیابتی و دور از آن، تقسیم‌بندی شدند. در سطح بعد، مفردات مؤثر بر قروح بر اساس تأکید حکما و تکرار در منابع، امتیازبندی گردیدند. سرانجام، با جمع امتیاز دو سطح تقسیم‌بندی، مفردات مذکور را، رتبه‌بندی نمودیم.
 
نتایج: مورد، کندر، بارهنگ، صبر زرد و کاکنج، 5 مفرده نخست مؤثر بر زخم پای دیابتی می‌باشند. همچنین، میوه مورد جهت ساخت داروی زخم پای دیابتی پیشنهاد می‌گردد.
 
 نتیجه‌گیری: برای استفاده از دانش قدیم در درمان بیماری‌های امروزی، نخست باید بین دو طب نوین و قدیم، ارتباط منطقی برقرار شود، سپس اولویت‌بندی مفردات دارویی و استفاده از فارماکولوژی معکوس جهت ساخت داروهای جدید مؤثر بر زخم پای دیابتی انجام شود.
متن کامل [PDF 676 kb]   (480 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی