دوره 25، شماره 5 - ( دی ماه 1396 )                   جلد 25 شماره 5 صفحات 21-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2012 مشاهده)
مقدمه و هدف: استفاده از گیاهان دارویی قدیمی‌ترین روش برای درمان انواع بیماری‌ها است. گیاهان بسیاری جهت درمان افراد دیابتی توصیه شده‌اند. در مطالعه حاضر، اثرات حفاظت کبدی و ضد دیابتی عصاره اتانولی گیاه سورانه در موش سوری دیابتی نر ارزیابی شده است.
 
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی از 35 موش سوری نر بالغ استفاده شد. دیابت با دوز mg/kg ۶۰ استرپتوزوتوسین به صورت داخل صفاقی در 28 موش القاء شد و موش‌ها به 4 گروه 7 تایی تقسیم شدند. گروه کنترل مثبت (دیابتی درمان‌نشده) نرمال سالین و گروه‌های تیمار به ترتیب mg/kg 5/0 گلی بنکلامید و g/kgµ ۲۰۰ و ۴۰۰ عصاره اتانولی گیاه سورانه را به مدت ۱۵ روز خوراکی دریافت کردند. یک گروه نیز به‌عنوان کنترل منفی (غیردیابتی) در نظر گرفته شد. در روز پایانی، سطوح سرمی گلوکز خون و آنزیم‌های کبدی آسپارتات آمینوترانسفراز، آلانین آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز اندازه‌گیری شد. پس از تهیه مقاطع بافتی و رنگ‌آمیزی، حجم تام کبد، سینوزوئیدها، هپاتوسیت ها، سیاهرگ مرکزی، سیاهرگ باب، انشعابات سرخرگ کبدی و مجاری صفراوی در گروه‌ها تخمین زده شد.
 
نتایج: سطوح افزایش‌یافته گلوکز خون و آنزیم‌های آسپارتات آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز در گروه‌های تیمار شده با عصاره اتانولی گیاه سورانه نسبت به گروه دیابتی تیمار نشده کاهش معنی‌داری داشت (05/0> P). حجم تام کبد، سیاهرگ مرکزی، سیاهرگ باب و سرخرگ کبدی پس از درمان با عصاره گیاه سورانه به طور معنادار نسبت به گروه کنترل منفی افزایش داشت (05/0> P).
 
نتیجه‌گیری: عصاره اتانولی گیاه سورانه احتمالاً می‌تواند سطح قند خون و آنزیم‌های کبدی را تنظیم نموده اما نمی‌تواند از تخریب بافت کبد در موش‌های سوری دیابتی شده با استرپتوزوتوسین پیشگیری نماید.
 
متن کامل [PDF 975 kb]   (737 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی