دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 2-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

مولایی پژمان، ناصحی محمد، هاشمی مهرداد. بررسی اثر کلستاز و داروی نورواید بر بیان ژن ‌Bcl-xl در ناحیه هیپوکمپ موش‌های صحرایی نر. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 25 (132) :2-0

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1842-fa.html


گروه ژنتیک، دانشکده علوم نوین، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران پزشکی، ایران
چکیده:   (40 مشاهده)
چکیده:
مقدمه: کلستازیعنی انسداد در مجرای صفراوی که در طی آن اسیدهای صفراوی سمی در کبد و سیستم­های گردشی بدن تجمع می­یابد و خاصیت سمیت آنها نیز درهپاتوسیت­ها افزایش می­یابد. یکی از پیامدهای کلستاز اثر آن برروی حافظه می­باشد که باعث تخریب حافظه فضایی می­شود و ناحیه هیپوکمپ نقش اصلی را در عملکرد حافظه ایفا می­کند. هدف: در این پژوهش، اثرات بیماری کلستاز کبدی برروی میزان بیان ژن­های Bcl-xl در فرآیند مرگ برنامه ریزی شده سلول (آپوپتوز) در ناحیه هیپوکمپ موش­های صحرایی نر و همچنین تاثیر داروی نورواید (MLC901) در جهت جلوگیری از ایجاد تغییرات در بیان ژن­ مذکور بررسی شد.
روش کار: این کار برروی 16 سرموش صحرایی نر به وزن 220 تا 240 گرم انجام شد که به چهار گروه اصلی تقسیم شدند که شامل گروه کنترل(شاهد)، (استرس جراحی)  Sham-NeuroAidو BDL(بستن مجرای صفراوی) و BDL-NeuroAid می­باشند. سپس ناحیه هیپوکمپ استخراج شد و پس از طی مراحل استخراج RNA و سنتز cDNA، سنجش بیان ژن توسط تکنیک Real-Time PCR مورد بررسی قرار گرفت. نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS vol20 و آزمون ANOVA یک طرفه و تست تعقیبی توکی با سطح معناداری (P˂0.05) آنالیز شدند.
نتایج: نتایج گروه­های شم-نورواید و BDL-نورواید نشان می­دهد که داروی نورواید بطور معناداری باعث افزایش بیان ژن Bcl-Xl در این گروه­ها نسبت به گروه کنترل شده است. اما تغییر معناداری در بیان ژن Bcl-Xl متعاقب اثر کلستاز در گروه BDL مشاهده نشده است.
نتیجه گیری: در مجموع به نظر می­رسد تیمار با داروی نورواید می­تواند عوارض منفی کلستاز را به وسیله کاهش آپوپتوز اصلاح کند.
کلمات کلیدی: کلستاز، آپوپتوز،Bcl-Xl ، نورواید، هیپوکمپ
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb