دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 1-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

اکبری هانیه، حسن زاده شاپور، شالیزارجلالی علی، ملکی نژاد حسن. اثرفلوکساتین بر روی اسپرماتوژنز و خودتکثیری سلول‌های پایه اسپرماتوگونی درموش‌های صحرایی بالغ. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 25 (132) :1-0

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1841-fa.html


گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (48 مشاهده)
مقدمه و هدف: کاربرد فلوکساتین به عنوان یک داروی مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) با عوارض جانبی ناخواسته¬ای مانند اختلالات تولیدمثلی همراه شده است. مطالعه حاضر در راستای ارزیابی اثرات فلوکساتین بر روی اسپرماتوژنز موش صحرایی و نیز خودتکثیری سلول‌های پایه اسپرماتوگونی به واسطه بررسی بیان گیرنده آلفا-1 خانواده فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از سلول گلیال (GFRα1) در سطح mRNA در بافت بیضه طرح¬ریزی گردید. 
مواد و روش¬ها: موش¬های صحرایی نر بالغ نژاد ویستار به صورت تصادفی به گروه¬های تجربی و شاهد تقسیم شدند. گروه تجربی به دو زیرگروه که روزانه 5 و 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم فلوکساتین را به مدت 48 روز دریافت می¬کردند، تقسیم گردید. نمونه¬های بافت بیضه 24 ساعت پس از آخرین تیمار برداشت شدند و ارزیابی¬های بافت¬شناسی و رونویسی معکوس واکنش زنجیره¬ای پلیمراز به ترتیب به منظور ارزیابی اسپرماتوژنز و میزان بیان GFRα1 در سطح mRNA انجام پذیرفتند. 
نتایج: تجویز فلوکساتین به صورت وابسته به دُز موجب توقف بلوغ اسپرم¬ها شد که این امر با کاهش¬های قابل¬ملاحظه شاخص-های اسپرماتوژنیک مشخص گردید. همچنین، تجویز فلوکساتین به میزان 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم کاهش مشهودی را در بیان GFRα1 در سطح mRNA در بافت بیضه در پی‌ داشت.
نتیجه‌گیری: چنین به‌نظر می¬رسد که سمیت¬های تولیدمثلی ناشی از فلوکساتین به واسطه ایجاد اختلال در روند خودتکثیری سلول‌های پایه اسپرماتوگونی روی می¬دهند که یافته¬های حاضر لزوم پژوهش¬های بیشتر پیرامون مکانیسم¬های دقیق اختلالات اسپرماتوژنیک ناشی از داروهای ضد افسردگی SSRI را برجسته می¬سازند.
واژگان کلیدی: فلوکساتین، خودتکثیری، سلول‌های پایه اسپرماتوگونی، اسپرماتوژنز، موش صحرایی، GFRα1
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb