دوره 25، شماره 131 - ( 8-1396 )                   جلد 25 شماره 131 صفحات 31-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (1354 مشاهده)
مقدمه و هدف: کارکردهای اجرایی، توجه و حافظه، نقش مهمی در یادگیری، پیشرفت و موفقیت تحصیلی و شغلی ایفا می‌کنند. مطالعات نشان داده است، تمرینات شناختی کامپیوتری در ارتقاء کارکردهای اجرایی، توجه و حافظه مؤثر هستند.  هدف اصلی پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی مداخله آموزشی شناختی کامپیوتری بر حافظه، ابعاد توجه و کارکردهای اجرایی در فرزندانِ جانبازان در حال تحصیل در دانشگاه شاهد بود.
 
مواد و روش‌ها: طرح مطالعه حاضر از نوع طرح‌های نیمه آزمایشی، با پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. 22 نفر از دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد به شیوه نمونه در دسترس انتخاب و به شکل تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. در پیش‌آزمون، آزمون‌های IVA، CORSI و AHA بر روی آزمودنی‌ها اجرا شد، سپس برنامه تمرین شناختی کامپیوتری (کاپیتان لاگ) برای گروه آزمایش اجرا شد. بعد از مداخله و در پس‌آزمون IVA، CORSI و AHA مجدداً انجام شدند.
 
نتایج: یافته‌های حاصل از مطالعه نشان‌دهنده تفاوت معنی‌دار در میانگین نمرات پیش‌آزمون و پس‌آزمون در گروه آزمایش بود. نتایج تحلیل مانکوا نشان داد کاپیتان لاگ می‌تواند در بهبود حافظه و ابعاد کارکردهای اجرایی و توجه مؤثر باشد (01/0P<)، هرچند تحلیل مانکوا نشان داد این تمرین نمی‌تواند برای توجه تجزیه‌شده دیداری و شنیداری و کنترل اجرایی موثر باشد (05/0P>).
 
نتیجه‌گیری: یافته‌های حاصل از پژوهش حاضر نشان داد تمرینات شناختی کامپیوتری می‌توانند موجب بهبود و ارتقاء حافظه، کارکردهای اجرایی و ابعاد توجه گردند.
 
متن کامل [PDF 777 kb]   (758 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی