دوره 25، شماره 4 - ( آبان ماه 1396 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 17-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (1993 مشاهده)
مقدمه و هدف: سندروم گیرافتادگی شانه یکی از شایع‌ترین عوامل بروز درد در مفصل شانه است. هدف از این تحقیق بررسی تأثیر 8 هفته تمرینات اصلاحی بر درد و حس وضعیت مفصل شانه در دختران دارای سندروم گیرافتادگی عملکردی بود.
 
مواد و روش‌ها: بدین منظور 24 نفر از دختران دانشگاه علوم پزشکی کرمان به‌عنوان آزمودنی­های تحقیق انتخاب شدند و به‌طور تصادفی در دو گروه تجربی (12 نفر) و کنترل (12 نفر) قرار گرفتند. به‌منظور ارزیابی میزان درد و حس وضعیت مفصل شانه به ترتیب از مقیاس پیوسته بصری (VAS) و روش عکس‌برداری (45 و 80 درجه) استفاده شد. همچنین وضعیت جلوآمدگی شانه ­ها با استفاده از دستگاه Double Square ثبت گردید. درنهایت، تجزیه‌وتحلیل داده­ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس ترکیبی با اندازه گیری مکرر صورت گرفت (05/0 P≤).
 
نتایج: نتایج به‌دست‌آمده از تحقیق حاضر افزایش معنی­ داری را در میزان حس وضعیت (04/0=p) و کاهش معنی ­داری در میزان درد (001/0=p) گروه تجربی بعد از اعمال تمرینات نشان داد. نتایج همچنین نشان داد که بین حس وضعیت و درد گروه تجربی و کنترل پس از تمرینات اختلاف معنی ­داری وجود دارد (05/0 P≤).
 
نتیجه­ گیری: با توجه به یافته ­های این تحقیق به نظر می­رسد که پروتکل تمرینات اصلاحی می­تواند به‌طور معنی ­داری بر درد و حس عمقی شانه در افراد دچار سندروم گیرافتادگی عملکردی تأثیر مثبت داشته باشد.
 
متن کامل [PDF 627 kb]   (1001 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش