دوره 24، شماره 130 - ( 6-1396 )                   جلد 24 شماره 130 صفحات 9-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


دانشیار مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (71 مشاهده)
مقدمه: در طب سنتی ایران بیماری رینیت آلرژیک ذیل بیماری نزله و زکام موردبحث قرارگرفته است. محمد زکریای رازی یکی از اولین پزشکان طب سنتی ایرا ن می‌باشد که در رسالۀ شمیه، به بیماری رینیت آلرژیک فصلی تحت عنوان نزله و زکام پرداخته و راه‌های پیشگیری و درمان آن را ذکر نموده است. طب سنتی ایران، دارای تدابیر مشخصی در این حوزه می‌باشد. هدف از این مطالعه بررسی روش‌های پیشگیری از رینیت آلرژیک از دیدگاه رازی و ابن‌سینا می‌باشد.
بیماری رینیت آلرژیک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه تنفس فوقانی است که به‌دلیل شیوع بالا هزینۀ زیادی را سالیانه بر کشورها تحمیل می‌‌کند. این بیماری یک مشکل بهداشتی جهانی می‌باشد.
روش کار: در این مقاله نظرات ابن‌سینا در قانون و رازی در رسالۀ شمیه جهت شناسایی روش‌های اصلی پیشگیری از رینیت آلرژیک بررسی شده است. همچنین، بعضی مقالات و منابع طب رایج درمورد تأثیرات عوامل محیطی و سبک زندگی در بیماری رینیت آلرژیک موردبررسی قرار گرفته است.
یافته‌ها: یکی از روش‌های اصلی پیشگیری بیماری رینیت آلرژیک در طب سنتی ایران خصوصاً از دیدگاه ابن‌سینا و رازی، اصلاح سبک زندگی می‌باشد. سبک زندگی در طب سنتی ایران شامل شش اصل ضروری زندگی می‌باشد که پزشکان طب سنتی ایران به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته‌اند.
نتیجه‌گیری: پیشگیری در طب سنتی ایران به‌عنوان یک اصل و قاعدۀ اولیه بر درمان مقدم است. اصلاح سبک زندگی و کنترل و حذف عوامل خطر می‏تواند از بروز بیماری آلرژیک تا حد امکان پیشگیری نموده و در بهبود افراد مبتلا مؤثر باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی