دوره 24، شماره 130 - ( 6-1396 )                   جلد 24 شماره 130 صفحات 58-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس‌ارشد، روان‌شناسی بالینی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (848 مشاهده)
مقدمه و هدف: هدف از پژوهش حاضر، مقایسۀ ویژگی‌های شخصیتی افراد مبتلا به اختلال ملال جنسیتی که اقدام به عمل جراحی در جهت تطبیق جنسیت کرده‌اند و افراد مبتلایی که تحت درمان قرار نگرفته‌اند با استفاده از آزمون رورشاخ بوده است.
 
مواد و روش‌ها: به این منظور، سی نفر از هر دو گروه به‌روش نمونه‌گیری در دسترس و تا حد ممکن با توجه به همتاسازی ویژگی‌های جمعیت‌شناختی انتخاب شدند. آزمودنی‌ها با استفاده از آزمون رورشاخ، منطبق با نظام جامع اکسنر، به‌شکل انفرادی موردارزیابی قرار گرفتند.
 
نتایج: نتایج نشان داد در مقیاس‌های مختلف بین دو گروه تفاوت‌‌های معناداری وجود دارد از جمله گستره (کل تصویر، جزئیات غیرمعمول) [W, Dd, ] محتوا (خون، آناتومی، چشم‌انداز، طبیعت) [Bl, An, Ls, Na ] تعیین‌کننده‌های (پاسخ‌های حرکتی فعال، پاسخ‌‌های حرکتی منفعل، رنگ بی‌فام، سایه‌روشن شکل) [ active, passive, C`, YF].
 
نتیجه‌گیری: می‌توان گفت آن دسته از افراد مبتلایی که تحت عمل جراحی تطبیق جنسیت قرار گرفته‌اند، نسبت به گروهی که تطبیق جنسیت نداده‌اند، در برخورد با شرایط محیطی به‌صورت فعال‌تر و کارآمدتر عمل می‌نمایند و توانایی بیشتری در مدیریت هیجانات خود دارند و از میزان دغدغه‌هایشان نسبت به جسم و جنس خود کاسته می‌شود. از سویی، افرادی که هنوز تطبیق جنسیت نداده‌اند از هیجانات و عواطف دردناکی رنج می‌برند و نشانه‌های اضطراب و افسردگی‌شان بیشتر است و در برخورد با شرایط محیطی نسبت به افرادی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، بیشتر حالت دفاعی و عقب‌نشینی دارند.
 
متن کامل [PDF 622 kb]   (185 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت جنسی