دوره 24، شماره 130 - ( 6-1396 )                   جلد 24 شماره 130 صفحات 47-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار بیومکانیک ورزشی، دانشکدۀ علوم ورزشی، دانشگاه مازندران
چکیده:   (676 مشاهده)
مقدمه و هدف: جابه‌جایی خارجی کشکک و دیسپلازی تروکه آ از مهم‌ترین عوامل بدراستایی مرتبط با مفصل کشککی رانی (PFJ) گزارش شده است که می‌تواند منجر به افزایش نیروی فشاری در قسمت خارجی زانو و در نهایت آسیب این مفصل شود. بنابراین، هدف از مطالعۀ حاضر مقایسۀ میزان انحراف کشککی و نیز زاویۀ سولکوس که مستقیماً به شیار تروکه آ مربوط می‌شود بین دو گروه سالم و مبتلا به سندرم درد کشککی رانی با روش غیرتهاجمی و دقیق MRI بود.
 
مواد و روش‌ها: بیست‌ویک آزمودنی در دو گروه سالم و مبتلا مورد‌مطالعه قرار گرفته‌اند. میزان انحراف کشکک و زاویۀ سولکوس در زاویۀ 40 درجۀ فلکسیون زانو با تصویربرداری MRI اندازه‌گیری شدند.
 
نتایج: نتایج نشان داد که میزان جابه‌جایی خارجی کشکک در گروه بیمار نسبت به گروه سالم، افزایش معناداری داشت (04/0=P)؛ در حالی که در میزان زاویۀ سولکوس اختلاف معناداری مشاهده نشد.
 
نتیجه‌گیری: عدم‌معناداری اختلاف میزان زاویۀ سولکوس بین دو گروه می‌تواند نشان‌دهندۀ این باشد که علت درد، ناشی از جابه‌جایی خارجی کشکک در بیماران، کم‌عمق‌شدن ناودان تروکه آ نیست بلکه می‌تواند ناشی از ضعف عضلات باشد. با توجه به توانایی عضلات در کنترل جابه‌جایی خارجی کشکک، تأخیر یا ضعف عضلۀ پهن مایل داخلی (VMO) یک فاکتور خطر بیومکانیکی برای جابه‌جایی نامناسب کشکک است.
 
متن کامل [PDF 648 kb]   (141 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی