دوره 24، شماره 129 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 129 صفحات 49-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dadvand S S, Daryanoosh F. The effect of a period of aerobic training on blood levels of serotonin and endorphin and decreasing depression in addicted women to drug. Daneshvar Medicine. 2017; 24 (129) :49-56
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1758-fa.html
دادوند سیده شیوا، دریانوش فرهاد. اثر یک دوره تمرینات هوازی بر سطوح خونی سروتونین و اندورفین و کاهش افسردگی زنان معتاد به مواد مخدر. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (129) :49-56

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1758-fa.html


دانشیار، گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شیراز، ایران
چکیده:   (1375 مشاهده)

مقدمه و هدف: افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی و یکی از بیماری‌هایی است که از نظر بار بیماری هزینۀ زیادی را به سیستم بهداشتی‌درمانی تحمیل می‌کند. هدف از تحقیق حاضر تعیین اثر یک دوره تمرینات هوازی بر سطوح خونی سروتونین و اندورفین و کاهش افسردگی زنان معتاد به موادمخدر بود.

مواد و روش‌ها: مطالعۀ حاضر یک مطالعۀ نیمه‌تجربی است. تعداد سی نفر از زنان معتاد به موادمخدر که مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید بودند، به‌طور هدفمند انتخاب و به‌صورت تصادفی به دو گروه، تجربی (پانزده نفر) و کنترل (پانزده نفر) تقسیم شدند. گروه تجربی به‌مدت هشت هفته (سه جلسه در هفته) تمرینات هوازی را با شدت 60 تا 80درصد حداکثر ضربان قلب انجام دادند؛ ولی آزمودنی‌های گروه کنترل در این مدت در هیچ فعالیت ورزشی منظمی شرکت نداشتند. برای سنجش سطوح خونی سروتونین و اندورفین، در دو مرحله، قبل و بعد از دورۀ تمرینات ورزشی، پنج میلی‌لیتر خون از ورید بازویی آزمودنی‌‌ها اخذ گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون t مستقل و t همبسته تجزیه‌وتحلیل شدند. سطح معنی‌داری، P<0/05 در نظر گرفته شد.

نتایج: هشت هفته تمرینات هوازی موجب افزایش معنی‌دار در سطوح خونی سروتونین و اندورفین و کاهش معنی‌دار افسردگی در گروه تجربی نسبت به کنترل شد (05/0P˂).

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تمرینات هوازی می‌تواند بر سطوح خونی سروتونین و اندورفین و بهبود افسردگی در زنان معتاد به موادمخدر تأثیر داشته باشد.

متن کامل [PDF 789 kb]   (436 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb