دوره 24، شماره 129 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 129 صفحات 41-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kazemi H, Alaghi T, Ansari I, Afshinmajd S. Evaluation of awareness and attitude of non-medical students in relation to epilepsy. Daneshvar Medicine. 2017; 24 (129) :41-48
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1757-fa.html
کاظمی هادی، انصاری تایماز، انصاری ایمان، افشین مجد سیامک. بررسی سطح نگرش و میزان آگاهی دانشجویان غیر پزشکی درارتباط با بیماری صرع . دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (129) :41-48

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1757-fa.html


متخصص مغز و اعصاب.مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی . دانشگاه شاهد
چکیده:   (1289 مشاهده)
مقدمه و هدف: صرع یکی از شایع‌ترین بیماری‌های نورولوژیک می‌باشد و مشکلات زیادی را همچون هزینه‌های درمان و مشکلات اجتماعی ناشی از نگرش منفی جامعه نسبت به بیماری را برای مبتلایان به‌وجود می‌آورد. هدف از انجام این مطالعه، بررسی نگرش و آگاهی دانشجویان غیرپزشکی به‌عنوان نمونه‌ای از افراد با سواد و نسبتاً آگاه جامعه درمورد این بیماری می‌باشد.
 
مواد و روش‌ها: در این مطالعۀ مقطعی توصیفی، سیصد دانشجوی غیرپزشکی به‌طور تصادفی وارد مطالعه شدند و پرسش‌نامه‌ای شامل سؤالات مربوط به آگاهی و نگرش در مورد بیماری صرع توسط آن‌ها تکمیل گردید. داده‌ها توسط نرم‌افزار آماری SPSS و با انجام آزمون‌هایt ، دو نمونۀ مستقل و رگرسیون خطی ساده موردبررسی قرار گرفت و سطح معنی‌داری 05/0P< در نظر گرفته شد.
 
نتایج: میان آگاهی و نگرش دانشجویان در رابطه با بیماری صرع و سن آن‌‌ها رابطۀ معناداری وجود داشت (به‌ترتیب 004/0P=، 001/0P=) در حالی که بین جنسیت افراد و آگاهی و نگرش افراد رابطۀ معناداری نبود (05/0P>). همچنین با افزایش ترم تحصیلی آگاهی افراد بیشتر و نگرش آن‌ها نسبت به بیماری مثبت‌تر می‌شد (به‌‌ترتیب 006/0P=، و 02/0P=).
 
نتیجه‌گیری: به‌طور کلی، میزان آگاهی شرکت‌کنندگان مطالعه، در مورد نوع بیماری صرع و نیز آگاهی از علائم خوب بود. میزان آگاهی درست، از علل صرع متوسط ارزیابی گردید؛ اما آگاهی در مورد قابل‌درمان‌بودن بیماری از مطالعات نظیر آن و همچنین آگاهی در مورد عوامل برانگیزنده و عوارض بیماری کم ارزیابی گردید.
متن کامل [PDF 467 kb]   (406 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داخلی اعصاب

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb