دوره 24، شماره 129 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 129 صفحات 21-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najimi A, Asgari K, Agahheris M. Effectiveness of medication, healthy nutrition, proper physical activity prescription combined with emotional regulation intervention on perception of anxiety control and cardiovascular responses in female patients with coronary heart disease. Daneshvar Medicine. 2017; 24 (129) :21-30
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1755-fa.html
نجیمی آویسا، عسگری کریم، آگاه هریس مژگان. اثربخشی ترکیب تجویز دارو، تغذیه سالم و فعالیت بدنی متناسب، با مداخله نظم‌دهی هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ‌های قلبی- عروقی زنان مبتلا به بیماری عروق کرونر قلبی. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (129) :21-30

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1755-fa.html


دانشیار علوم اعصاب، گروه روان‌شناسی دانشگاه اصفهان، ایران
چکیده:   (1395 مشاهده)

مقدمه و هدف: بیماری عروق کرونر قلبی در حال تبدیل‌شدن به یک مشکل عمده در سراسر جهان است. از آنجا که دامنۀ گسترده‌ای از عوامل روان‌شناختی-‌فیزیولوژیکی، خطر ابتلا و پیشرفت این بیماری‌ را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، در بررسی عوامل مؤثر در پیدایش و پیشرفت آن‌ها، باید به ترکیب این عوامل با یکدیگر توجه داشت. کنترل شاخص‌های این بیماری با ترکیب درمان‌های دارویی و روان‌شناختی می‌تواند بیشترین نقش را در پیشگیری و پیشرفت این بیماری داشته باشد. بر همین اساس، پژوهش حاضر با‌ هدف بررسی اثربخشی ترکیب دارودرمانی با مداخلۀ نظم‌دهی‌هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ‌های قلبی‌‌عروقی زنان مبتلا به این بیماری صورت گرفت.
 
مواد و روش‌ها: طرح این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی بود، به‌طوری که با روش نمونه‌گیری در دسترس از زنان داوطلب مبتلا به بیماری کرونر قلبی، 30 نفر با توجه به معیارهای ورود-‌خروج، انتخاب و به‌تصادف در دو گروه (آزمایش و گواه) جایگزین شدند. گروه آزمایش به‌مدت ده جلسۀ90‌دقیقه‌ای، تحت مداخلۀ نظم‌دهی هیجانی در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب با بیماری قرار گرفتند. آزمودنی‌های هر دو گروه، قبل و بعد و یک‌ ماه پس از انجام مداخله، به پرسش‌نامه ادراک کنترل اضطراب پاسخ دادند و پاسخ‌های قلبی‌عروقی آن‌ها با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از نرم‌افزار 24-SPSS و آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
 
نتایج: نتایج حاکی از آن‌ است که مداخلۀ نظم‌دهی هیجان در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب، به افزایش ادراک کنترل اضطراب و بهبود پاسخ‌های قلبی‌‌‌عروقی منجر می‌شود (05/0>P).
 
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش بیانگر آن‌ است که آموزش مهارت‌های نظم‌دهی هیجانی و اصلاح هیجان‌ها در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب، ادراک کنترل اضطراب را بهبود بخشیده و به کاهش «بیش‌‌پاسخ‌دهی قلبی‌عروقی» می‌انجامد.

متن کامل [PDF 798 kb]   (243 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb