دوره 24، شماره 129 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 129 صفحات 3-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

نجیمی آویسا، عسگری کریم، آگاه هریس مژگان. اثربخشی ترکیب تجویز دارو، تغذیه سالم و فعالیت بدنی متناسب، با مداخله نظم‌دهی هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ‌های قلبی- عروقی زنان مبتلا به بیماری عروق کرونر قلبی. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (129) :3-0

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1755-fa.html


چکیده:   (68 مشاهده)

مقدمه و هدف: بیماری عروق کرونر قلبی در حال تبدیل شدن به یک مشکل عمده در سراسر جهان است؛ از آنجا که دامنه گسترده­ای از عوامل روان­شناختی-­فیزیولوژیکی، خطر ابتلاء و پیشرفت این بیماری­ را تحت­تأثیر قرار می­دهند، در بررسی عوامل مؤثر در پیدایش و پیشرفت آنها باید به ترکیب این عوامل با یکدیگر توجه داشت. کنترل شاخص­های این بیماری با ترکیب درمان­های دارویی و روان­شناختی می­تواند بیشترین نقش را در پیشگیری و پیشرفت این بیماری داشته باشد. بر همین اساس پژوهش حاضر با­ هدف بررسی اثربخشی ترکیب دارودرمانی با مداخله نظم­دهی­هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ­های قلبی- ­عروقی زنان مبتلا به این بیماری صورت گرفت.

مواد و روش­ها: طرح این پژوهش از نوع نیمه­آزمایشی بود، به طوری که با روش نمونه­گیری در دسترس از زنان داوطلب مبتلا به بیماری کرونر قلبی، 30 نفر با توجه به معیارهای ورود-­خروج انتخاب و به تصادف در دو گروه (آزمایش و گواه) جایگزین شدند. گروه آزمایش به مدت ده جلسه90 دقیقه­ای تحت مداخله نظم­دهی هیجانی در کنار تجویز دارو، تغذیه و فعالیت بدنی متناسب با بیماری قرار گرفتند. آزمودنی­های هر دو گروه، قبل، بعد و یک­ ماه پس از انجام مداخله به پرسش­نامه ادراک کنترل اضطراب پاسخ دادند و پاسخ­های قلبی- عروقی آنها با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری شد. داده­های جمع­آوری شده با استفاده از نرم­افزار 24-SPSS و آزمون تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: نتایج حاکی از آن­ است که مداخله نظم­دهی هیجان در کنار تجویز دارو، تغذیه و فعالیت بدنی متناسب به افزایش ادراک کنترل اضطراب و بهبود پاسخ­های قلبی- عروقی منجر می­شود (05/0>P).

نتیجه ­گیری: نتایج این پژوهش بیانگر آن­ است که آموزش مهارت­های نظم­دهی هیجانی و اصلاح هیجان­ها در کنار تجویز دارو، تغذیه و فعالیت بدنی متناسب، ادراک کنترل اضطراب را بهبود بخشیده و به کاهش "بیش­ پاسخ‌دهی قلبی-­عروقی" می­انجامد. 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb