دوره 24، شماره 128 - ( 2-1396 )                   جلد 24 شماره 128 صفحات 57-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه ایمنی‌شناسی، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (961 مشاهده)

مقدمه و هدف: پپتید مشابه گلوکاگون-1[1] پپتید کوچکی است که در روده تولید شده و عملکرد اصلی آن، تحریک ترشح انسولین است؛ ولی گیرندۀ آن در بسیاری سلول‌ها ازجمله ماکروفاژهای انسانی و موشی وجود دارد. ماکروفاژها با توجه به عملکردهای متنوعی که دارند، در تنظیم فرایندهای پیش‌التهابی و پاسخ‌های سیستم ایمنی بسیار مؤثرند. در این مطالعه اثر اگزندین 4[1] که آنالوگ GLP-1 است، بر فعالیت حیاتی، تولید نیتریک اکساید و TNF-α ماکروفاژهای صفاقی بررسی شده است.

مواد و روش‌ها: ماکروفاژهای صفاقی از موش C57BL/6 جدا شده و در 2 گروه تحریک شده با LPS و بدون تحریک به مدت 24 ساعت کشت شده و غلظت‌های 3-۰۳/0 نانومولار Exendin-4 را دریافت کردند. فعالیت حیاتی به روش MTT، نیتریت به روش گریس و TNF-α با الایزا سنجیده شد.

نتایج: Exendin-4 در غلظت‌های 3 و ۳/۰ نانومولار با اثر بر ماکروفاژهای (درحال استراحت) موجب کاهش معنادار MTT و در ماکروفاژهای تحریک‌شده با LPS در غلظت 3 نانومولار، موجب افزایش فعالیت می‌شود. غلظت‌های ۱/۰ و ۰۳/0 نانومولار Exendin-4 در ماکروفاژهای درحال استراحت موجب کاهش نیتریت می‌شود؛ اما در 3 نانومولار تولید نیتریت را در ماکروفاژهای تحریک‌شده افزایش می‌دهد. همچنین افزایش تولید TNF-α در غلظت‌های 3 و 1 نانومولار Exendin-4 در ماکروفاژهای تحریکشده و در 3 نانومولار در ماکروفاژ در حال استراحت مشاهده می‌شود.

نتیجه‌گیری: تأثیر Exendin-4 بر تولید نیتریت و TNF در شرایط in vitro، علاوه بر غلظت آن به وضعیت سلول از نظر تحریک نیز بستگی دارد و ممکن است به جای اثر ضدالتهابی، موجب تشدید التهاب گردد.

واژه‌های کلیدی: GLP-1، Exendin-4، ماکروفاژ، MTT، نیتریک اکساید، TNF-α
متن کامل [PDF 804 kb]   (288 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنولوژی