دوره 24، شماره 128 - ( 2-1396 )                   جلد 24 شماره 128 صفحات 47-56 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار گروه روان‌شناسی بالینی، دانشگاه کردستان، کردستان، ایران
چکیده:   (697 مشاهده)

هدف: پژوهش حاضر با هدف مقایسۀ اثربخشی ترکیب درمان نوروفیدبک و دارو با دارودرمانگری در کاهش علائم اضطرابی در افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD)[1] انجام شد.

مواد و روش‌ها: با استفاده از طرح نیمه‌آزمایشی پیش‌آزمون و پس‌آزمون بدون گروه کنترل، 20 بیمار مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره و مطب‌های روان‌پزشکی شهرستان سنندج که طبق ملاک‌های راهنمای تشخیصی و آماری DSM-V مبتلا به GAD بودند، به روش نمونه‌گیری در دسترس هدفمند انتخاب شدند و در دو گروه جایگزین شدند. آزمودنی‌های دو گروه به پرسشنامۀ اضطراب بک و پرسشنامۀ شخصیتی MMPI-2 پاسخ دادند. سپس آزمودنی‌های هر دو گروه تحت‌نظر روان‌پزشک داروی ضداضطراب سرترالین دریافت کردند و آزمودنی‌های گروه اول به مدت 12 جلسه تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفتند. در پایان درمان آزمودنی‌های دو گروه مجدداً از طریق پرسشنامۀ اضطراب بک (BAI) و پرسشنامۀ شخصیتی MMPI-2 مورد آزمون قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از تحلیل کواریانس بررسی شدند.

نتایج: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که ترکیب درمان نوروفیدبک و دارو در مقایسه با دارودرمانگری صرف، به‌طور معنی‌داری موجب کاهش اضطراب و نگرانی آزمودنی‌های مبتلا به GAD در مرحلۀ پس‌آزمون شده است.

نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که ترکیب درمان نوروفیدبک و دارو در کاهش علائم GAD مؤثرتر است و نوروفیدبک می‌تواند در کاهش علائم اضطرابی مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 653 kb]   (240 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی