دوره 24، شماره 127 - ( 12-1395 )                   جلد 24 شماره 127 صفحات 31-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Estimation of median and maximum effective concentration of adrenaline on thoracic aortic contraction in diabetic rats exposed to psyllium seed. Daneshvar Medicine. 2017; 24 (127) :31-38
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1638-fa.html
روهنده روح الله، سلطانیان علیرضا، فقیه زاده سقراط، روغنی مهرداد. برآورد میانه‌دُز مؤثر و ماکزیمم‌دُز مؤثر داروی آدرنالین بر میزان انقباض آئورت سینه‌ای موش‌های دیابتی مواجهه‌یافته با دانۀ پسیلیوم. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1395; 24 (127) :31-38

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1638-fa.html


استاد ، گروه آمارزیستی و اپیدمیولوژی ، دانشکده پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی زنجان. تهران ، ایران
چکیده:   (1468 مشاهده)

مقدمه و هدف: هدف اصلی توسعۀ دارو، یافتن دُز یا دامنۀ دُز دارویی است که مؤثر و ایمن باشد. یکی از اهداف مهم در مطالعات دارویی برآورد دُزهای هدف می‌باشد که برای این مهم معمولاً از طرح موازی استفاده می‌شود. هدف از این مطالعه تعیین میانه‌دُز و حداکثر اثر داروی آدرنالین بر میزان انقباض آئورت سینه‌ای موش‌های دیابتی که به آن‌ها دانۀ اسفرزه داده شده بود، است.

مواد و روش‌ها: تحقیق حاضر یک مطالعۀ تجربی با پنج دُز مختلف داروی آدرنالین بر روی چهل موش صحرایی نر سفید نژاد ویستار، در محدودۀ وزنی 8/9± 302 گرم و در محدودۀ سنی ۱۲تا۱۴ ماه می‌باشد. در این مطالعه، چهار مدل دُز پاسخ (خطی، ایماکس، درجه‌دو و ایماکس سیگموئید) برای برازش به داده‌ها در نظر گرفته شد. درنهایت برای انتخاب مدل از معیار آکائیک استفاده شد و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار R انجام شد.

نتایج: با استفاده از معیار آکائیک (AIC) مدل ایماکس بهترین مدل شناخته شد و براساس آن میانه‌دُز مؤثر AWT IMAGE 10×6/6 مولار برآورد شد و حداکثر اثر AWT IMAGE با استفاده از این مدل 38/1 گرم در واحد سطح برآورد شد.

نتیجه‌گیری: نیمی از ماکزیمم‌اثر میزان انقباض آئورت سینه‌ای موش‌های دیابتی که به آن‌ها دانۀ اسفرزه داده شده، در دُز10×6/6 مولار از داروی آدرنالین رخ می‌دهد و باتوجه‌به مقدار حداکثر اثر یعنی 38/1 گرم در واحد سطح، می‌توان نتیجه گرفت که از این نقطه به‌بعد هرچه میزان دُز را زیادتر کنیم، در میزان انقباض تغییری مشاهده نمی‌کنیم.

واژه‌های کلیدی: آدرنالین، دیابت، اسفرزه، دُزـ‌پاسخ
متن کامل [PDF 713 kb]   (537 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار زیستی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb