دوره 24، شماره 5 - ( دی ماه 1395 )                   جلد 24 شماره 5 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، rahbarif@modares.ac.ir
چکیده:   (2603 مشاهده)

مقدمه و هدف: سرطان پستان، پنجمین عامل شایع مرگ‌ومیر در سراسر دنیا بوده و در بین زنان شایع‌ترین سرطان کشنده است. HER2 یک آنتی‌ژن سطحی است که در حدود 30درصد سرطان‌های پستان، بیان افزایش‌یافته دارد. هدف این مطالعه کلونینگ ژن گیرندۀ HER2 در وکتور بیانی +pCDNA3.1/Hygro و بیان این پروتئین در سلول‌های یوکاریوتی LL2 و ایجاد مدل موشی سرطان پستان می‌باشد.

مواد و روش‌ها: با تخلیص RNA، تکثیر ژن HER2 و کلون‌کردن آن در وکتور +pCDNA3.1/Hygro، سازۀ بیان‌کنندۀ ژن HER2 ایجاد و ازطریق توالی‌یابی تأیید گشت. در مرحلۀ بعد، این سازه به سلول‌های سرطانی موشی LL2 منتقل گردید. برای ایجاد ردۀ سلولی پایدار، سلول‌های ترانسفکته به‌مدت یک ماه در محیط حاوی آنتی‌بیوتیک هیگرومایسین قرار داده شدند. سلول‌های حاصله، سرعت رشد کمی داشتند و منجر به ایجاد تومور نشدند. در کنار این کار، از سلول‌های LL2 ترانسداکت‌شده با لنتی‌ویروس حاوی HER2 استفاده کردیم که حدود 106 سلول ترانسداکت‌شده به موش‌های C57BL/6 به‌روش زیرجلدی تزریق گردید. ده تا دوازده روز بعد از تزریق، تومور قابل‌لمس بود.

نتایج: ژن HER2 با موفقیت تکثیر و در وکتور پلاسمیدی +pCDNA3.1/Hygro کلون شد. تزریق سلول‌های LL2 ترانسداکت و ترانسفکت‌شده با سازۀ حاوی HER2 به موش، نشان داد که فقط سلول‌های LL2 ترانسداکت‌شده با وکتور ویروسی pLEX HER2 قادر به بیان پایدار HER2 انسانی هستند.

نتیجه‌گیری: با کلونینگ و بیان HER2 در سلول‌های یوکاریوتی LL2 می‌توان مدل سرطان پستان HER2+ در موش ایجاد کرد.

متن کامل [PDF 737 kb]   (1183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی