دوره 24، شماره 4 - ( آبان ماه 1395 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparison of toxic effects of SIM5 and its fractions on normal resting, activated and cancerous cells . DMed. 2016; 24 (4) :1-12
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1555-fa.html
یارایی رویا، کمالی محمد نژاد، رجبیان طیبه، اقتداردوست مرضیه، جمالی داود. مقایسۀ توکسیسیتۀ فراوردۀ گیاهی SIM5 و فراکشن‌های آن بر سلول‌های طبیعی در حال استراحت، فعال و سلول سرطانی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1395; 24 (4) :1-12

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1555-fa.html


گروه ایمونولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (2641 مشاهده)

مقدمه و هدف: بسیاری از داروهای ضدسرطانی، هم سلول‌های سالم و هم سلول‌های سرطانی را هدف می­گیرند. باتوجه‌به اهمیت تکثیر سلولی در مراحل فعال‌شدن لنفوسیت‌ها، ترکیبات ضدسرطانی که بر سلول‌های نرمال در حال تکثیر اثر نامطلوب نداشته باشند، بسیار ارزشمند هستند. اثر توکسیک فراوردۀ گیاهی SIM5 بر برخی سلول‌های سرطانی گزارش شده، ولی تأثیر آن بر سلول‌های طبیعیِ در حال تکثیر مشخص نیست. مطالعۀ حاضر به‌منظور مقایسۀ کامل‌تر اثر این فراورده و فراکشن‌های آن بر سلول‌های طبیعی در حال استراحت و در حال تکثیر و نیز ردۀ سرطانی طراحی شده ‌است.

مواد و روش‌ها: ردۀ سلولی BCL1 (سرطانی) و سلول‌های طحال موش (طبیعی در حال استراحت) کشت داده شدند. به نیمی از چاهک‌ها محرک (ConA یا LPS) اضافه شد (طبیعی در حال تکثیر) و به‌مدت 48 ساعت با غلظت‌های مختلف SIM5 و یا فراکشن‌های آن (بر اساس وزن ملکولی تقریبی) مجاور شدند؛ سپس تست MTT انجام شد و میزان توکسیسیته و IC50 محاسبه گردید.

نتایج: بااینکه SIM5 اثر توکسیک قوی بر ردۀ سرطانی BCL1 داشت (از 2 تا 2/0 با IC50 حدود 41/0 میلی‌گرم در میلی­لیتر)، ولی بر لنفوسیت‌های فعال‌شده اثر توکسیک نداشته، به‌علاوه توانست لنفوسیت‌های طبیعی در حال استراحت را فعال نماید. بهترین تأثیر ضدسرطانی در محدودۀ وزن ملکولی 30-50 کیلودالتون (IC50 حدود 1 میکروگرم در میلی­لیتر) و بهترین اثر فعالیت سلولی در محدودۀ 10-30 کیلودالتون مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: اثر فراوردۀ گیاهی SIM5 بر سلول‌های سرطانی، طبیعیِ در حال استراحت و طبیعیِ در حال تکثیر متفاوت است. جست‌وجوی مکانیسم‌های احتمالی افتراق آن می‌تواند راهگشای استفاده از این فراورده به‌عنوان داروی ضدسرطانی باشد.

متن کامل [PDF 727 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنولوژی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb