دوره 23، شماره 120 - ( 10-1394 )                   جلد 23 شماره 120 صفحات 19-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of Video-Audio Glasses in controlling of pain and anxiety during inferior alveolar nerve block injection in children. Daneshvar Medicine. 2016; 23 (120) :19-24
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1377-fa.html
حقگو ، توسلی حجتی ، اصل امین آباد . بررسی تأثیر عینک تصویری‌صوتی در کنترل درد و اضطراب حین تزریق بلاک عصب آلوئولار تحتانی در کودکان. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1394; 23 (120) :19-24

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1377-fa.html


استادیار گروه دندان‌پزشکی کودکان، دانشکدۀ دندان‌پزشکی، دانشگاه علوم ‌پزشکی آزاد تهران
چکیده:   (1759 مشاهده)

مقدمه و هدف: تزریق، یکی از اضطراب‌زاترین کارهای دندان‌پزشکی است. هدف از این مطالعه بررسی اثر عینک تصویری در کاهش درد و اضطراب حین تزریق بی‌حسی بلاک عصب آلوئولار تحتانی بود.

مواد و روش­ها: این مطالعۀ کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور بر روی ۴۰ کودک ۸-۶ ساله انجام شد. کودکان به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. هر گروه در سه جلسه درمان شد. در جلسۀ اول اضطراب ذاتی کودک ارزیابی و سپس برای تمام کودکانِ بدون اضطراب پروفیلاکسی و فلورایدتراپی انجام شد. در جلسۀ دوم در گروه اول تزریق با عینک و در گروه دوم، بدون عینک انجام شد. در جلسۀ سوم در گروه اول تزریق بدون عینک و در گروه دوم با عینک انجام شد. جهت ارزیابی درد ناشی از تزریق از روش Visual Analog Scale استفاده شد. جهت ارزیابی میزان اضطراب موقعیتی از Modified Children Dental Anxiety Scale استفاده شد. نهایتاً داده‌ها با آزمون من‌ویتنی و نرم‌افزار SPSS 15 آنالیز شد.

نتایج: میانگین میزان درد در گروه اول با عینک تصویری ۶۵/۰±۸۹/۱ بود که این میزان در جلسۀ دوم بدون عینک به ۸۱/۰±۰۰/۳ افزایش یافت. در گروه دوم میانگین درد در جلسۀ اول بدون عینک ۶۰/۰±۰۵/۳ بود که این میزان در جلسۀ دوم با عینک به ۶۰/۰±۰۵/۲ کاهش یافت. تفاوت بین دو جلسه در هر دو گروه ازنظر آماری معنی‌دار بود (۰۰۱/۰(P<.

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این مطالعه استفاده از عینک صوتی‌تصویری در کاهش درد و اضطراب حین درمان‌های دندان‌پزشکی مؤثر است.

متن کامل [PDF 529 kb]   (580 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی اطفال

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb