دوره 17، شماره 3 - ( شهریور ماه 1389 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 51-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sajadi hazave M, shamsi M. The effect of educational program on knowledge, attitude and practice of mothers referred to Arak Health Centers for prevention of febrile convulsion in children . DMed. 2010; 17 (3) :51-58
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-125-fa.html
سجادی هزاوه محبوبه، شمسی محسن. بررسی تأثیر برنامه آموزشی مدون بر آگاهی، نگرش و عملکرد مادران مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر اراک در خصوص پیش‌گیری از تشنج ناشی از تب در کودکان. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1389; 17 (3) :51-58

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-125-fa.html


، mohsen_shamsi1360@yahoo.com
چکیده:   (10124 مشاهده)

  مقدمه و هدف: با توجه به نقش مهم مادر در کنترل تشنج و ماهیت نگران کننده آن، این مطالعه به منظور بررسی تأثیر آموزش بر آگاهی، نگرش و عملکرد مادران در زمینه پیش گیری از تشنج ناشی از تب در کودکان انجام پذیرفته است.

 

  مواد و روش ها: مطالعه حاضر، از نوع مداخله ای بود که در آن صد نفر از مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر اراک شرکت داشته اند (نمونه ها به صورت تصادفی به دو گروه مورد و شاهد هر کدام پنجاه نفر تقسیم شدند). قبل از انجام مداخله آموزشی، پرسش نامه برای هر دو گروه مورد و شاهد تکمیل و سپس مداخله آموزشی برای گروه مورد در طی یک ماه و در قالب چهار جلسه آموزشی انجام شد. همچنین یک و دو ماه بعد از انجام مداخله آموزشی، دو جلسه پی گیری برگزار شد، سپس سه ماه پس از مداخله آموزشی در هر دو گروه مورد و شاهد، اطلاعات دوباره گردآوری و تجزیه و تحلیل شدند.

 

  نتایج: یافته های پژوهش نشان داد، قبل از مداخله آموزشی، میزان آگاهی مادران در زمینه ابتلای کودک خویش به تشنج ناشی از تب کمتر از متوسط بوده و همچنین مادران عملکرد ضعیفی در زمینه پیش گیری از تشنج ناشی از تب داشتند، پس از مداخله آموزشی و با افزایش آگاهی و نگرش مادران عملکرد درست آنان نیز در زمینه پیش گیری از تشنج ناشی از تب افزایش یافت.

 

  نتیجه گیری: هر چه آگاهی و نگرش مادران بیشتر باشد، عملکرد آنان نیز در زمینه پیش گیری از تشنج افزایش یافته است، بنابراین پیشنهاد می شود، آموزش در این زمینه برای حفظ و ارتقاء سلامت کودکان در سایر مراکز نیز انجام گیرد.

 

واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، عملکرد، تشنج کودکان
متن کامل [PDF 150 kb]   (1525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb