دوره 16، شماره 3 - ( آبان ماه 1387 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 7-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، marjanheshmaty @ hotmail.com
چکیده:   (16109 مشاهده)

  هدف: مقایسه‌ای بین اثر ضد آپوپتوزی داروی سلژیلین( selegiline ) و فرآورده گیاهی SIM2

  مواد و روش‌ها: در این پژوهش، ابتدا عصب سیاتیک نوزادان سه روزه موش صحرایی از نژاد اسپراگوداولی در ناحیه میانی ران در سمت چپ قطع گردید و حیوانات در سه گروه: 1) درمان شده با داروی سلژیلین، 2) درمان شده با فرآورده گیاهی SIM2 ، و 3) کنترل یا بدون درمان قرار گرفتند. سپس سعی شد تا اثر درمانی ضد آپوپتوزی داروی تجویز شده سلژیلین و فرآورده گیاهی SIM2 در حفظ و بقای سلول‌های حرکتی اعصاب محیطی (سیاتیک) قطع شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. پس از گذشت 21 روز از قطع عصب و تجویز روزانه داخل صفاقی سلژیلین mg/kg 5/2 ، فرآورده گیاهی SIM2 در گروه‌های تحت‌درمان و سرم فیزیولوژی 9/0 درصد در گروه کنترل، حیوانات به روش ترنس کاردیاک پرفیوژن کشته شدند و شمارش کلی سلول‌های عصبی حرکتی در شاخ‌های شکمی نخاع در سمتی که عصب حرکتی سیاتیک قطع شده و سمتی که عصب سیاتیک سالم است، در تمام نمونه‌ها انجام گرفت. درصد کاهش سلول‌های عصبی حرکتی نخاع در سمتی که عصب محیطی سیاتیک قطع شده نسبت به سمت سالم محاسبه شد و در بررسی فرا ساختاری سلول‌های عصبی حرکتی نخاع، تغییراتی حاکی از آپوپتوز سلول مشخص شد.

  یافته‌ها: از نتایج تحقیق چنین به نظر می‌رسد که کم‌ترین درصد کاهش سلول‌های عصبی حرکتی پس از انجام آکسوتومی در گروهی است که فرآورده گیاهی SIM2 را دریافت کرده و بیش‌ترین کاهش سلول‌های عصبی حرکتی در گروهی است که سرم فیزیولوژی دریافت کرده‌است. تغییرات فرا ساختمانی میتوکندری‌های سلول عصبی حرکتی در هنگام مرگ سلولی، مشابه با تغییرات این ارگانل در هنگام واکنش کروماتولیتیک است و این تغییرات در گروهی که فرآورده گیاهی SIM2 را دریافت کرده‌اند کم‌تر است. همچنین کاهش این تغییرات در گروه‌هایی که فرآورده گیاهی SIM2 را دریافت کرده‌اند نسبت به گروهی که داروی سلژیلین دریافت کرده مشخص شد.

  نتیجه‌گیری: تأثیر فرآورده گیاهی SIM2 در حفظ و نگهداری سلول عصبی حرکتی به دنبال قطع عصب سیاتیک بیش‌تر از داروی سلژیلین است و این تفاوت، معنا‌دار است. از آن‌جا که تا کنون از جنبه بالینی مطالعات مشخصی جهت روشن شدن سازوکار‌های مرتبط به دنبال استفاده از فرآورده گیاهی SIM2 و داروی سلژیلین انجام نشده‏‏است، بررسی آثار درازمدت این مواد در دوز‌های مختلف پیشنهاد می‌گردد.

 

واژه‌های کلیدی: سلژیلین، قطع عصب سیاتیک، آپوپتوز
متن کامل [PDF 534 kb]   (1451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |