دوره 16، شماره 79 - ( 12-1387 )                   جلد 16 شماره 79 صفحات 63-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

narimani K. A Study of the Effect of Self-Care Training on the Hemodialysis Patients’ Quality of Life . Daneshvar Medicine. 2009; 16 (79) :63-70
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-85-fa.html
نریمانی کوروش. بررسی تأثیر آموزش مراقبت از خود بر کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1387; 16 (79) :63-70

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-85-fa.html


چکیده:   (10905 مشاهده)

  مقدمه و هدف: همودیالیز به‌عنوان یکی از متداول‌ترین روش‌های کنترل نارسایی مزمن کلیوی تغییرات بسیاری را در شیوه و کیفیت زندگی بیماران پدید می‌آورد یکی از عوامل مؤثر در ارتقاء کیفیت زندگی آموزش به بیمار است. آموزش از طریق بالاتر بردن دانش مراقبت از خود بیمار و خانواده بیمار می‌تواند سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران گردد. مطالعه حاضر به منظور تعیین تأثیر آموزش بر کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی طی سال‌های 1386 – 1385 در شهرستان مراغه انجام شده‌‌است.

  مواد و روش‌ها: این پژوهش به‌ ‌صورت نیمه تجربی (قبل و بعد از آموزش) بر روی 32 بیمار مبتلا به بیماری مرحله انتهایی کلیه ( ESRD ) انجام شد که به روش تصادفی ساده انتخاب شده بودند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه‌ای متشکل از اطلاعات دموگرافیکی و سطح آگاهی در مورد نحوه مراقبت از خود و ابزار سنجش کیفیت زندگی فرم کوتاه 36 ماده‌ای‌ سنجش سلامتی ‌(36 SF ) بود. ابزار سنجش آگاهی خود ساخته بود که روایی آن از روش اعتبار محتوا و پایایی آن به روش آلفای‌ کرونباخ (68%=  )‌ تعیین گردید. ابزار سنجش کیفیت زندگی فرم کوتاه 36 ماده‌ای سنجش سلامتی بود که پایایی و روایی آن قبلاً تأیید شده‌‌است در مرحله اول (قبل از مداخله) پرسشنامه به‌ ‌صورت مصاحبه حضوری تکمیل گردید و بعد از تعیین نیازهای آموزشی و تدوین یک برنامه آموزشی خود مراقبتی بر اساس مدل خود مراقبتی اورم با مشورت متخصصان کلیه و تغذیه آموزش به‌ ‌صورت چهره به چهره در 3 تا 4 جلسه نیم تا یک ساعته درطی چهار هفته در سه شیفت صبح، عصر و شب برای بیماران انجام گرفت. بعد از گذشت سه ماه از آخرین روز آموزش، پرسشنامه مجدداً توسط پژوهشگر وهمکاران به‌ ‌صورت مصاحبه حضوری تکمیل وتوسط نرم‌افزار SPSS با استفاده از آمار توصیفی و آزمون T زوجی، ضریب همبستگی‌ پیرسون و آنالیز واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  نتایج: نتایج با توجه به سطح معناداری زیر 05/0 (05/0( p < بیانگر ارتباط معناداری بین میانگین امتیاز کسب شده از کیفیت زندگی قبل و بعد از آموزش (001/ < p ) و سطح آگاهی در ارتباط با مراقبت از خود قبل با بعد از آموزش (001/0 p <) بود به طوری که میانگین امتیاز کیفیت زندگی‌ از 61/31 قبل به 71/36 بعد و میانگین سطح آگاهی‌ از 53/6 قبل به 59/11 بعد از آموزش افزایش یافته بود. آموزش خود مراقبتی سبب بهبود معنا‌دار در سطوح سلامت عمومی (04/0= p )، عملکرد جسمانی ‌(001/0 p <)، سطح انر‍ژی (01/0= p )، سلامت روانی ‌(002/0= p ) و درک کلی از سلامت (001 /0 ( p <گردید.

  نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش ارائه آموزش‌های مناسب در بخش‌های همودیالیز می‌تواند از طریق بالاتر بردن سطح آگاهی سبب بهبود سطح انرژی، سلامت عمومی، عملکرد جسمی، سلامت روانی و در نهایت درک کلی از سلامتی و در نتیجه افزایش کیفیت کلی زندگی در بیماران همودیالیزی گردد.

واژه‌های کلیدی: همودیالیز، کیفیت زندگی، آموزش
متن کامل [PDF 250 kb]   (1834 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb