دوره 24، شماره 128 - ( 2-1396 )                   جلد 24 شماره 128 صفحات 39-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of a prolonged period of aerobic training on the muscle damage indices (creatine kinase and lactate dehydrogenase) in middel-aged womens. Daneshvar Medicine. 2017; 24 (128) :39-46
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1701-fa.html
رمضانی علیرضا، سرحدی سارا. اثر یک دوره تمرین هوازی بر سطوح آنزیم‌های شاخص آسیب عضلانی (کراتین کیناز، لاکتات دهیدروژناز) در زنان میان‌سال. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (128) :39-46

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1701-fa.html


دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی عصبی‌عضلانی، دانشکدۀ تربیت‌بدنی، دانشگاه تربیت‌دبیر شهید رجایی، تهران، ایران
چکیده:   (1190 مشاهده)

مقدمه و هدف: یکی از دغدغه‌های افراد میان‌سال برای شروع ورزش و زندگی پرتحرک و سالم این است که چه برنامۀ تمرینی برای آن‌ها مناسب‌تر است. در این میان، تمرینات هوازی به‌عنوان اولین و بهترین گزینۀ شروع ورزش برای افراد معرفی می‌شود که می‌تواند باعث برخی اختلالات سلولی، بالاخص سلول عضلانی شود. هدف از این مطالعه، بررسی اثر یک دوره تمرین هوازی بر سطوح آنزیم‌های شاخص آسیب سلولی در زنان میان‌سال می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در مطالعۀ حاضر که به روش نیمه‌تجربی انجام شد، 12 زن میان‌سال غیرفعال به‌طور داوطلبانه شرکت کردند. پروتکل تمرینی شامل 8 هفته، هر هفته 3 جلسۀ 60دقیقه‌ای با شدت50تا70درصد ضربان قلب بود. متغیر وابسته شامل کراتین کیناز (CK) و لاکتات دهیدروژناز (LDH) به‌عنوان شاخص‌هایی از آسیب سلولی بود که در طی سه مرحله تمرین مورد بررسی قرار گرفت (پیش از تمرین، جلسۀ اول و بعد از جلسۀ 24). یافته‌های پژوهش با استفاده از آزمون تحلیل واریانس و آزمون تعقیبی بنفرونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که میزان CK و LDH پس از جلسۀ اول تمرین نسبت‌به پیش از تمرین افزایش معنی‌داری داشته است. بااین‌حال نتایج نشان داد که میزان CK و LDH پس از جلسۀ 24 نسبت‌به جلسۀ اول کاهش معنی‌داری داشته است. همچنین بین مرحلۀ پیش از تمرین و بعد از جلسۀ 24 تفاوت معنی‌داری یافت نشد.

نتیجه‌گیری‌: با توجه به نتایج به نظر می‌رسد یک دوره تمرین هوازی می‌تواند میزان CK و LDH را به‌عنوان شاخص‌هایی از آسیب سلولی را در زنان میان‌سال کاهش دهد.

متن کامل [PDF 479 kb]   (621 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb