دوره 21، شماره 5 - ( دی ماه 1392 )                   جلد 21 شماره 5 صفحات 41-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of aerobic training and diet on lipid profile and liver enzymes in obese women with type II diabetes. DMed. 2013; 21 (5) :41-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-823-fa.html
محمدرحیمی غلام رسول، عطارزاده حسینی سیدرضا. تأثیر تمرین هوازی و رژیم غذایی بر نیمرخ لیپیدی و آنزیم‌های کبدی زنان چاق مبتلا به دیابت نوع دوم. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1392; 21 (5) :41-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-823-fa.html


دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، ایران ، rasulrahimi89@yahoo.com
چکیده:   (5005 مشاهده)

مقدمه و هدف: چاقی و دیابت نوع دوم، دو عامل تهدیدکننده سلامت عمومی جهان هستند. هدف از تحقیق حاضر، بررسی تأثیر دوازده هفته تمرین هوازی و رژیم غذایی بر پروفایل لیپیدی و آنزیم­های کبدی زنان چاق مبتلا به دیابت نوع دوم بود.

 

مواد و روش­ها: در این تحقیق، 23 زن چاق مبتلا به دیابت نوع دوم با میانگین سنی 926/7±75/47 سال، به روش نمونه­گیری در دسترس، گزینش و به دو گروه تمرین هوازی و تمرین هوازی همراه با رژیم غذایی تقسیم­شدند. برنامه تمرین هوازی به­مدت 36 جلسه با تواتر سه جلسه در هفته با شدت 50 تا 70 درصد ضربان قلب ذخیره انجام­شد و گروه دوم، علاوه­بر داشتن فعالیت بدنی، رژیم غذایی کم‌کالری 500 کیلوکالری کمتر از انرژی روزانه را نیز رعایت­کردند. داده­ها با استفاده از تی همبسته، ویلکاکسون و یوی من ـ ویتنی در سطح معنی­داری 05/0>P آزمایش­شدند.

 

نتایج: در گروه تمرین هوازی همراه با رژیم غذایی، تنها در TG کاهش معنی­داری وجودداشت؛ درصورتی‌که در گروه تمرین هوازی، در نسبت لیپوپروتئین کم­چگال به لیپوپروتئین پُرچگال، کاهشی معنی­دار مشاهده­شد؛ علاوه­براین، در هیچ­یک از گروه­ها در مقادیر ALT و AST، سرم بیماران، تفاوتی معنی­دار وجودنداشت. در مقایسه میانگین­های بین­گروهی، تنها در TG، تفاوتی معنی­دار مشاهده­شد.

 

نتیجه‌گیری: تمرین هوازی و رژیم غذایی منظم، تأثیری مطلوب بر ترکیب بدنی و برخی شاخص­های لیپیدی دارد؛ ازطرفی، این پروتکل، تأثیری مطلوب بر کاهش آنزیم­های کبدی نداشته­است.

متن کامل [PDF 722 kb]   (1625 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb