دوره 16، شماره 5 - ( اسفند ماه 1387 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 45-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

safa M, forouzande moghadam M, pourfatollah A, nasiri H, rasaei M J. Development of Reverse Dot Blot Test Strips for HLA DRB1*01 Group Alleles. DMed. 2009; 16 (5) :45-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-82-fa.html
صفا مجید، فروزنده‌مقدم مهدی، پورفتح‌اله علی‌اکبر، نصیری حبیب، رسایی محمدجواد. راه‌اندازی روش لکه‌گذاری نقطه‌ای معکوس (Reverse Dot Blot) برای تعیین تیپ آلل‌های گروه HLA DRB*01. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1387; 16 (5) :45-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-82-fa.html


، foroz@modares.ac.ir
چکیده:   (16932 مشاهده)

  مقدمه و هدف : شناخت گروه‌های آللی و آلل‌های اختصاصی موجود در افراد پیامدهای مهمی را در پیوند عضو و سلول بنیادی و در مطالعات مرتبط با بیماری‌ها به‌دنبال دارد. کاربرد تعیین تیپ آنتی‌ژن‌های لکوسیت انسانی به روش مولکولی در پیوند عضو، کیفیت بهتری را در این امر ایجاد می‌کند و به تعیین سازگاری دقیق‌تر با نتایج بالینی بهتر منجر می‌شود. در این مطالعه تکنیک هیبریداسیون نقطه‌ای معکوس به‌عنوان یک روش ساده و سریع برای تشخیص آلل‌های گروه HLA-DRB1*01 راه‌اندازی شد.

  مواد و روش‌ها: ما به‌منظور تعیین تیپ آللی HLA-DRB1*01 با قدرت تفکیک بالا، آلل‌های این گروه را با استفاده از پرایمرهای اختصاصی گروه آللی تکثیر کردیم. تکثیر DNA در صورتی رخ می‌دهد که آللی به صورت کاملاً مکمل با دو پرایمر انتخاب شده در DNA ژنومی وجود داشته باشد. این تکنیک اغلب منسوب به PCR-SSP است. سپس برای تشخیص اختصاصی این آلل‌ها ( HLA-DRB1*0101,0102,0103,0104 )، محصولات PCR نشاندار شده با بیوتین (با استفاده از پرایمرهای نشاندار با بیوتین) با پروب‌هایی که در انتهای َ5 دارای گروه آمین بودند بر روی غشاء کربوکسیله شده هیبرید شدند. حضور محصولات PCR هیبرید شده با پروب اختصاصی، به وسیله ‌‌استرپتواویدینکونژوگه با آلکالین‌فسفاتاز و سوبسترای NBT/BCIP ردیابی می‌شود.

  نتایج: حضور هر کدام از آلل‌های اختصاصی به‌وسیله ظهور یک لکه روی غشاء شناسایی شد. نتایج به‌ دست‌‌آمده حاصل از این تکنیک با روش‌های دیگر همخوانی داشت.

  نتیجه‌گیری: نتایج ما پیشنهاد می‌کند که تکنیک RDB برای تعیین تیپ HLA ، یک روش سریع و حساس با دقت زیاد است و برای موارد استفاده بالینی مناسب است.

 

متن کامل [PDF 785 kb]   (1410 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb