دوره 16، شماره 5 - ( اسفند ماه 1387 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 25-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khalili M, naseri M, naderi G, atyabi M. The Effect of Oral Administration of Datura Stramonium Seed on Morphine Dependent NMRI Male Rats. DMed. 2009; 16 (5) :25-32
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-78-fa.html
خلیلی دکتر محسن، ناصری دکتر محسن، نادری دکتر غلامعلی، اطیابی مسعود. بررسی اثر مصرف خوراکی بذر گیاه داتوره (Datur stramonium) بر کمیت‌های رفتاری سندرم ترک در موش‌های صحرایی نر. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1387; 16 (5) :25-32

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-78-fa.html


، najafabady@yahoo.com
چکیده:   (37419 مشاهده)

  مقدمه و هدف: با توجه به تغییرات سیستم عصبی مرکزی به دنبال مصرف مزمن مرفین که منجر به وابستگی و اعتیاد می‌گردد. همچنین به‌علت عدم درمان قطعی یا نبود فرایندهای پیشگیری برای ایجاد وابستگی به مواد مخدر، و از طرفی با توجه به توصیه‌های زیاد برای مصرف داروهای گیاهی بخاطر ارزانی، در دسترس بودن و عوارض جانبی کم‌تر، در این تحقیق اثر مصرف یکی از این گیاهان بر روند اعتیاد بررسی می‌گردد. هدف از این مطالعه بررسی اثر مصرف مزمن بذر گیاه داتوره بر کمیت‌های رفتاری سندرم ترک مرفین به‌عنوان مهم‌ترین شاخص وابستگی و اعتیاد بوده است.

  مواد و روش‌ها: حیوانات تحقیق با مصرف افزایشی مرفین از طریق آب آشامیدنی طی 21 روز معتاد می‌شدند. پس از ایجاد وابستگی برای مشاهده کمیت‌های رفتاری سندرم ترک فارماکولوژیک در گروه مربوطه، نالوکسان ( mg/kg i.p 5/2 ) تزریق و علائم سندرم ترک تا 40 دقیقه بعد از تزریق مشاهده می‌شد. در گروه سندرم ترک فیزیولوژیک 48 ساعت بعد از قطع مصرف مرفین علائم ثبت می‌گشت. در گروه‌های مورد درمان دوزهای مؤثره داروهای مورد نظر به شکل خوراکی طی مدت مصرف مرفین به حیوانات خورانده می‌شد.

  نتایج: نتایج حاصل از بررسی اثر دوزهای مختلف داتوره مقدار mg/kg 70 را به دوز مؤثره نزدیک نشان داد. از علائم قابل شمارش در سندرم ترک فیزیولوژیک رفتار انزال توسط داتوره و متادون نسبت به گروه کنترل کاهش معناداری پیدا کردند (05/0 p <). همچنین رفتاردندان قروچه توسط متادون و رها نسبت به گروه کنترل کاهش معناداری پیدا کرد (05/0 p <). از طرفی بروز علامت غیرقابل شمارش اسهال توسط عصاره گیاه داتوره و متادون بمقدار بارزی نسبت به گروه کنترل کاهش یافت. از رفتارهای سندرم ترک فارماکولوژیک علائم غیرقابل شمارش رفتار حرکت سگ خیس و کاهش وزن توسط داتوره، و رفتار پریدن توسط داتوره، متادون و رها نسبت به گروه‌های کنترل خود کاهش معناداری یافتند (به‌ترتیب 05/0 و 01/0 p <). همچنین رفتار انزل توسط داتوره و متادون و رفتار دندان قروچه توسط سه داروی داتوره، متادون و رها کاهش یافت که نسبت به گروه‌های کنترل خود تفاوتشان معنادار بود. علاوه بر اینها رفتار غیرقابل شماش اسهال در سندرم ترک فارماکولوژیک به شکل بارز توسط عصاره داتوره و متادون کاهش یافته‌‌است.

  نتیجه‌گیری: با توجه به مقایسه داده‌های به‌ دست‌‌آمده در مطالعه حاضر می‌توان چنین نتیجه گرفت که در مقایسه با داروی متادون، علی‌رغم اثرات پراکنده عصاره گیاه بر کمیت‌های سندرم ترک فیزیولوژیک در کل اثر آن بر این کمیت‌ها بارز نیست. اما بررسی اثر داروی متادون و عصاره گیاه بر کمیت‌های سندرم ترک فارماکولوژیک اثر معنادارتر عصاره را بر این کمیت‌ها نشان می‌دهد. تحقیقات تکمیلی برای بررسی ترکیب مؤثره عصاره و مسیر آبشاری دقیق این ترکیب بر روند وابستگی به مرفین مد نظر بوده که در مطالعات بعدی انجام خواهد گرفت.

واژه‌های کلیدی: مرفین، وابستگی، داتوره، موش صحرایی
متن کامل [PDF 307 kb]   (1469 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb