دوره 16، شماره 5 - ( اسفند ماه 1387 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 19-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

javadifar N, bahrami baba heidari T. The Age at Menarche and its relation to Weight, Height and BMI in Secondary Schools. DMed. 2009; 16 (5) :19-24
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-77-fa.html
جوادی‌فر ناهید، بهرامی باباحیدری توران. سن اولین قاعدگی و ارتباط آن با وزن، قد، شاخص توده بدنی و وضعیت اقتصادی - اجتماعی در دختران مدارس راهنمایی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1387; 16 (5) :19-24

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-77-fa.html


، nahidjavadifa_341@yahoo.com
چکیده:   (23644 مشاهده)

  هدف: این مطالعه به منظور بررسی سن اولین قاعدگی و همچنین ارتباط آن با خصوصیات فیزیکی بدن و وضعیت اقتصادی- اجتماعی صورت گرفته‌‌است.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه، توصیفی- تحلیلی و از نوع مقطعی است که در زمستان سال 1382 بر روی 236 دانش‌آموز دختر مدارس راهنمایی شهر آبادان که در طی 2 ماه قبل از اجرای پژوهش برای اولین بار قاعده شده بودند، انجام گرفت. روش نمونه‌گیری به‌ ‌صورت تصادفی و جمع‌آوری اطلاعات از طریق تکمیل پرسشنامه، شامل خصوصیات دموگرافیک فرد و خانواده و خصوصیات اولین قاعدگی بود. همچنین با اندازه‌گیری قد و وزن و محاسبه شاخص توده بدنی انجام شده‌‌است. دختران بر اساس سطح تحصیلات و شغل والدین به 3 گروه اقتصادی – اجتماعی طبقه‌بندی شدند و سن اولین قاعدگی و ارتباط آن با خصوصیات فیزیکی و وضعیت اقتصادی – اجتماعی آنان بررسی شد.

  نتایج: یافته‌ها نشان می‌دهد که سن شروع قاعدگی 81/1 ± 1/13 سال، اندازه قد همزمان با شروع قاعدگی 66/5 ± 153 سانتی‌متر، مقدار وزن 06/8 ± 62/44 کیلوگرم و شاخص توده بدنی نیز 17/3 ± 87/18 بوده‌‌است. در این مطالعه، ارتباط معناداری بین سن اولین قاعدگی با وزن و شاخص توده بدنی به‌ دست نیامد؛ لکن بین سن اولین قاعدگی و قد این ارتباط معنادار بود و همچنین ارتباط معناداری بین اقتصادی- اجتماعی با سن اولین قاعدگی، وزن، قد، شاخص توده بدنی و برخی خصوصیات قاعدگی به‌ دست نیامد.

  نتیجه‌گیری: با توجه به تأثیر وضعیت اقتصادی – اجتماعی در سن وقوع اولین قاعدگی می‌توان نتیجه گرفت که هر چه تفاوت‌های اقتصادی – اجتماعی افراد کم‌تر باشد، تفاوت در سن وقوع قاعدگی کاهش می‌یابد و همچنین این‌که خصوصیات فیزیکی شاخص‌های مناسبی برای پیش‌بینی زمان وقوع اولین قاعدگی نیستند.

متن کامل [PDF 269 kb]   (1470 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb