دوره 16، شماره 79 - ( 12-1387 )                   جلد 16 شماره 79 صفحات 11-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

jalaee S, faghihzadeh S, ghazanfari T, eskandari F, yaraee R, moeen A, et al . Study of Surrogacy Validation of Th1, Th2 in Long-Term Skin Effects of Exposure to Mustard Gas. Daneshvar Medicine. 2009; 16 (79) :11-18
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-76-fa.html
جلایی شهره، فقیه‌زاده دکتر سقراط، غضنفری دکتر طوبی، اسکندری فرزاد، یارایی رویا، معین دکتر اطهر، و همکاران. و همکاران.. بررسی اعتبار جانشینی سایتوکاین‌های Th1 و Th2 در بیماران مبتلا به عارضه پوستی ناشی از اثرهای درازمدت گاز خردل. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1387; 16 (79) :11-18

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-76-fa.html


استاد آمار زيستي
چکیده:   (10021 مشاهده)

  مقدمه و هدف: این مطالعه سعی بر آن دارد تا ارزش جانشینی پاسخ‌های Th1 و Th2 در ارزیابی عوارض درازمدت پوستی ناشی از مواجهه با گاز خردل را بر اساس دستورالعمل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران بررسی کند.

  مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر بخشی از مطالعه غضنفری و همکاران (1387) است که به صورت همگروهی تاریخی بر روی 500 نفر انجام گرفته‌‌است. در این مطالعه 372 نفر از مصدومین شیمیایی سردشت و 128 نفر از شهر ربط به‌عنوان کنترل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

  نتایج: نتایج نشان می‌دهند که هر 4 فاکتور IL2 Mitogen, IFN-g Mitogen-Nill, IFN-g Mitogen و IL2Mitogen-Nill دارای اعتبار در سطح آزمایشی بالا (80% PE >) هستند. بررسی مقدار اعتبار در سطح فردی نشان داد هر چند از بین سایتوکاین‌های Th1 و Th2 ، سایتوکاین‌های Th1 در حضور میتوژن دارای قابلیت جانشینی مناسب‌تری برای عارضه‌های پوستی ناشی از مواجهه با گاز خردل هستند، ولی اعتبار در سطح فردی در تمام این فاکتورها بسیار پایین است و هیچ‌‌یک نمی‌تواند جانشین مناسبی در سطح فردی برای وجود یا عدم‌وجود عارضه‌پوستی براساس دستورالعمل تأییدشده در کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت مواجهه با گاز شیمیایی ‌خردل باشد.

  نتیجه‌گیری: مقدار بالای اعتبار آزمایشی در 4 فاکتور بالا می‌تواند در سطح جامعه نشانگر آن باشد که نسبت بزرگی از آثار گاز خردل بر نقطه انتهایی کلنیکی روی این نقاط انتهایی جانشین دیده می‌شود. این رابطه از نظر محققین پزشکی بسیار مهم است؛ زیرا عواملی که بتوانند سطح متوسط آن‌ها را تغییر دهند، می‌توانند بر متوسط احتمال بروز عوارض پوستی نیز تأثیر گذار باشند. عدم وجود قابلیت جانشینی این فاکتورها در سطح فردی و اندازه اعتبار پایین آن‌ها برای سنجش ضایعات پوستی ناشی از مواجهه با گاز خردل بر اساس طبقه‌بندی این مشکلات با استفاده از روش تأییدشده توسط کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای پزشکان بسیار ارزشمند است؛ ولی باید توجه داشت که برای تشخیص، تشخیص افتراقی، اندازه شدت و پیشرفت بیماری و پاسخ به درمان در بیماران، ارزیابی توانایی یک درمان جدید، و نیز پیش‌‌آگاهی این بررسی باید بر اساس نوع بیماری به‌ ‌صورت جداگانه نیز انجام شود.

متن کامل [PDF 297 kb]   (842 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb