دوره 16، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1388 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 61-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mansouri S, chitsaz M, hajihosseini R, mirzaee M, gheini M. Determination of Resistance Pattern of Plasmid-Mediated AmpC. DMed. 2009; 16 (1) :61-70
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-71-fa.html
منصوری صادق، چیت‌ساز دکتر محسن، حاجی‌حسینی دکتر رضا، میرزایی محسن، قینی دکتر محمدحسین. تعیین الگوی مقاومت ایزوله‌های بالینی اشریشیاکلی مولد بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف نوع AmpC براساس خصوصیات فنوتیپی و ژنوتیپی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 16 (1) :61-70

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-71-fa.html


، Mohsen.Chitsaz@unisa.edu.au
چکیده:   (13050 مشاهده)

  مقدمه و هدف: استفاده گسترده از آنتی‌بیوتیک‌های بتالاکتام موجب توسعه مقاومت به این گروه از آنتی‌بیوتیک‌ها در باکتری‌های بیماریزا از طریق تولید آنزیم بتالاکتاماز می‌شود. این مطالعه به جهت تعیین تولید آنزیم بتالاکتاماز از نوع AmpC در باکتری اشریشیاکلی جداشده از سه بیمارستان منتخب شهر تهران انجام شده است.

  مواد و روش‌ها: تعداد 154 ایزوله بالینی اشریشیاکلی غیرتکراری از سه بیمارستان منتخب شهر تهران جمع‌آوری و از نظر تولید آنزیم بتالاکتاماز وسیع‌الطیف ( ESBLs ) با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های سفتازیدیم، سفتریاکسون و سفپیم و همچنین مهارکننده بتالاکتاماز بنام اسیدکلاولانیک به روش دیسک دیفیوژن و میزان MIC این آنتی‌بیوتیک‌ها به روش رقت در آگار مورد بررسی قرار گرفت. همچنین حساسیت این ایزوله‌ها به آنتی‌بیوتیک سفوکسیتین مورد بررسی قرار گرفت. در پایان ایزوله‌های کاندید داشتن این آنزیم به روش Multiplex PCR تحت آزمایش قرار گرفتند.

  نتایج: پس از انجام آزمایش‌ها، ایزوله‌ها از نظر فنوتیپ مقاومت به سفالوسپورین‌های نسل سوم به سه گروه P + با 15/57 درصد (88= n) ، P+C + با 9/53 درصد (83= n )، و P+C - با 25/3 درصد (5 = n ) تقسیم شدند از 88 ایزولۀ بالینی ( P+C - و P+C +) که توسط روش Multiplex PCR مورد آزمایش قرار گرفتند، 7/5 درصد ایزوله‌ها (5= n ) واجد ژن‌های بتالاکتاماز نوع AmpC بودند.

  نتیجه‌گیری: این اولین گزارش از وجود بتالاکتامازهای نوع AmpC از دسته EBC-M ، DHA-M و CIT-M در ایران بوده و به دلیل اهمیت ارگانیسم‌های تولیدکننده این آنزیم‌ها در ایجاد عفونت‌های بیمارستانی و برای جلوگیری از گسترش آن‌ها توصیه می‌شود تحقیقات وسیع‌تری از نظر بررسی شیوع واقعی این آنزیم در ایران انجام شود.

متن کامل [PDF 463 kb]   (2896 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb