دوره 20، شماره 104 - ( 2-1392 )                   جلد 20 شماره 104 صفحات 27-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahmati B, Baik Khormaizi A, Khalili M, Roghani M, Ansari F. Effects of hydro-alcoholic extract of Lavandula officinalis aerial parts on acquisition and expression of morphine tolerance and dependence in male mice. Daneshvar Medicine. 2013; 20 (104) :27-38
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-697-fa.html
رحمتی بتول، بیک‌خورمیزی احمد، خلیلی محسن، روغنی مهرداد، انصاری فریبا. اثر عصاره آبی- الکلی بخشهای هوایی گیاه اسطوخودوس بر اکتساب و بیان تحمل و وابستگی به مورفین در موش کوچک آزمایشگاهی نر. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1392; 20 (104) :27-38

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-697-fa.html


مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی و گروه فیزیولوژی ، دانشکده پزشکی ،دانشگاه شاهد
چکیده:   (6533 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: تحمل و وابستگی دو مشکل عمده مصرف مزمن اوپیوئیدها می‌باشند.  مصرف طولانی مدت اسطوخودوس در بیماری های اعصاب مانند صرع و مالیخولیا در طب سنتی ایران توصیه شده است. با توجه به مفید بودن داروهای ضد صرع در درمان وابستگی به مورفین و اثرات ضد صرعی اسطوخودوس، در مطالعه حاضر اثر اسطوخودوس بر اکتساب و بیان تحمل و وابستگی به مورفین بررسی و با متادون مقایسه شده است.

 

 

 

مواد و روش‌ها: مورفین بصورت تک دوز یا مزمن به صورت پلکانی طی هفت روز، دو بار در هر روز تزریق می شد به غیر از روز هشتم که یک بار در روز تزریق شد. بصورت حاد یا مزمن با سالین، اسطوخودوس 200 ،  400 ، متادون 5 و ترکیب متادون و اسطوخودوس 200 و 400 میلی گرم بر کیلوگرم، 60 دقیقه قبل از تجویز مورفین انجام شد. تحمل به مورفین با سنجش زمان پس کشیدن دم از آب داغ قبل و بعد از آخرین دوز مورفین و وابستگی با شمارش تعداد پرشها بدنبال تزریق نالوکسان (mg/kg 5) بررسی شد. داروها با حجم 3/0 میلی لیتر بصورت داخل صفاقی تزریق شدند.

 

 

 

نتایج: اسطوخودوس و متادون، اکتساب (و نه  بیان) وابستگی و تحمل به مورفین را به طور معنی‌داری (05/0>P) کاهش دادند. مصرف مزمن اسطوخودوس و (نه متادون) وابستگی فیزیکی ناشی از مورفین تک دوز را نیز کاهش داد(05/0>P).

 

 

 

نتیجه‌گیری: بنظر می‌رسد اسطوخودوس بهتر از متادون می تواند میزان تحمل و وابستگی را در موش‌ها در شرایط تجویز مزمن کاهش دهد.

 
متن کامل [PDF 839 kb]   (1162 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb