دوره 16، شماره 80 - ( 1388 )                   جلد 16 شماره 80 صفحات 43-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

safavi M, mahmoodi M, akbarnatajbishe K. Assessment of Quality of Life and Its Relationship with some of Individuals' Characteristics in Pulmonary Complications of Sulfur Mustard. Daneshvar Medicine. 2009; 16 (80) :43-52
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-69-fa.html
صفوی دکتر محبوبه، محمودی دکتر محمود، اکبرنتاج‌بیشه کلثوم. بررسی کیفیت زندگی و ارتباط آن با برخی ویژگی‌های فردی در همسران جانبازان شیمیایی مبتلا به عوارض ریوی گاز خردل. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1388; 16 (80) :43-52

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-69-fa.html


مربی گروه پرستاري و مامايي
چکیده:   (8749 مشاهده)

  مقدمه: عوامل شیمیایی جنگی به خصوص گازخردل و عوارض ریوی آن بر روی جانبازان شیمیایی که نگرانی‌های بسیاری را برای خانواده به‌ویژه همسر به‌وجود آورده؛ در سیر طبیعی سلامتی و کیفیت زندگی جانباز و همسر مراقبت‌دهنده‌اش اختلال ایجاد می‌کند و لذا انجام پژوهش‌هایی جهت اخذ اطلاعاتی در راستای حفظ و برقراری سلامت و ارتقاء کیفیت زندگی این قشر آسیب‌پذیر ضروری به نظر می‌رسد.

  هدف: این پژوهش به منظور بررسی کیفیت زندگی و ارتباط آن با برخی ویژگی‌های فردی در همسران جانبازان شیمیایی مبتلا به عوارض ریوی گاز خردل شهر تهران در سال 1385 صورت گرفته است.

  مواد و روش‌ها: این پژوهش مطالعه‌ای توصیفی – تحلیلی است که در آن تعداد 100 همسر جانباز شیمیایی در محدوده سنی 60-20 سال با میانگین سنی 81/36 سال به روش نمونه‌گیری مبتنی بر هدف و تصادفی انتخاب شده‌اند. ابزارهای مورد استفاده برای جمع‌آوری اطلاعات شامل پرسشنامه ویژگی‌های فردی و مقیاس استاندارد کیفیت زندگی مراقبت‌دهندگان (ایجاد شده توسط فرل و گرانت)، به منظور بررسی ابعاد مختلف کیفیت زندگی (جسمانی،‌ روانی، اجتماعی- اقتصادی-خانوادگی) بوده است که با روش مصاحبه و تکمیل خود ایفای پرسشنامه در محل کار، منزل شخصی واحدهای مورد پژوهش و مراکز بنیاد شهید و ایثارگران تهران بزرگ انجام شد.

  نتایج: نتایج به‌دست آمده از آمار توصیفی نشان داد که کم‌تر از ثلث (19 درصد) واحدهای مورد پژوهش در بعد جسمانی، صفر درصد در بعد روانی و 49 درصد در بعد اجتماعی از امتیازات خوب بهره‌مند بودند. همچنین آزمون‌های آماری فیشروکای دو نشان داد که بین سطح تحصیلات و نمره کل کیفیت زندگی (02/0 < p ) و درصد جانبازی و نمره کل کیفیت زندگی (04/0 < p ) ارتباطی معکوس ولکن بین وضعیت اشتغال و تأثیر مثبت کیفیت زندگی همسران جانبازان شیمیایی ارتباط مستقیمی وجود داشت: (01/0 p <).

  نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش، فرضیه پژوهش تحت عنوان بین کیفیت زندگی و برخی ویژگی‌های فردی همسران جانبازان شیمیایی رابطه وجود دارد، در رابطه با میزان تحصیلات، درصد جانبازی و وضعیت اشتغال تأیید گردید و در رابطه با سایر ویژگی‌های فردی پذیرفته نشد.

متن کامل [PDF 305 kb]   (1525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb