دوره 16، شماره 80 - ( 1388 )                   جلد 16 شماره 80 صفحات 27-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

razavian F, abbasi M, kazemnejad A. The Relationship between Depression and the Quality of Life in Patients with Rheumatoid Arthritis . Daneshvar Medicine. 2009; 16 (80) :27-34
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-67-fa.html
رضویان فائزه، عباسی محمد، کاظم نژاد دکتر انوشیروان. بررسی رابطه افسردگی با کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1388; 16 (80) :27-34

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-67-fa.html


2. مربي گروه پرستاري
چکیده:   (11323 مشاهده)

  مقدمه و هدف: کیفیت زندگی شاخص با ارزشی برای اندازه‌گیری وضعیت سلامت در تحقیقات بهداشت عمومی و پزشکی شناخته شده و به کار می‌رود و از طرفی بیماری آرتریت روماتویید یکی از شایع‌ترین بیماری مزمن ناشناخته بوده و عمده ناتوانایی‌ها به ویژه در بزرگسالان است افسردگی می‌تواند اثر چشم‌گیری بر کیفیت زندگی بیمار داشته باشد. این مطالعه به منظور تعیین رابطه افسردگی با کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید انجام شد.

  روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی است که تعداد 190 نفر از بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید که به درمانگاه و بخش‌های روماتولوژی و داخلی بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه می‌کردند به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه است که مشتمل بر، مشخصات دموگرافیک و بیماری، پرسشنامه کیفیت زندگی و پرشسنامه افسردگی بک بود. اطلاعات جمع‌آوری شده توسط نرم‌افزار 5/11 SPSS مورد بررسی قرار گرفته و از روش‌های آماری توصیفی و استنباطی (آزمون مجذور کای) جهت دستیابی به اهداف پژوهش استفاده گردید.

  نتایج: نتایج نشان داد که50 درصد از نمونه‌های مورد مطالعه کیفیت زندگی خود را مطلوب و نسبتاً مطلوب می‌دادند و 50 درصد دیگر آن‌را نامطلوب می‌شمارند. در رابطه با ابعاد کیفیت زندگی نتایج نشان داد قریب به 50 درصد موارد مطالعه بعد جسمی، بعد اجتماعی- اقتصادی، بعد روانی، بعد خواب و استراحت و بعد سلامت عمومی کیفیت زندگی خود را مطلوب و نسبتاً مطلوب می‌دانند و50 درصد دیگر آن را کاملاً نامطلوب می‌شمارند. بیش‌ترین درصد واحدهای مورد مطالعه افسردگی شدید داشتند. نتایج نشان داد بین شدت افسردگی و کیفیت زندگی ارتباط معنادار آماری وجود داشت (001/0 p <).

  نتیجه‌گیری : با توجه به نتایج فوق بررسی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید می‌تواند به برنامه‌ریزی در جهت اتخاذ تدابیری به منظور پیشگیری از افسردگی و بهبود کیفیت زندگی منجر گردد.

متن کامل [PDF 223 kb]   (1810 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb